| AvalohAlyn a întrebat:

Ce nota ii dati invatamantului romanesc(scolii romanesti)? Si de ce?

Răspuns Câştigător
| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

5 ( unii profesorii sunt chiar de treaba)
e varza sistemul
inveti o gramada de chestii inutile
nu se compara cu cel din alte tari CIVILIZATE

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Invatamantul romanesc este unul dintre cele mai bune din lumewinking. Copiii sunt neputinciosi, multi dintre ei.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Sper c-ai fost ironic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Specific romanului sa invete mult si sa nu ii trebuiasca la nimic. pana si profesorii spuneau ca mai mult de jumatate din ce invatam nu ne folosea la nimic, dar lasa ca "copii sunt neputinciosi" laughing

| Celcareajuta a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Adevarat! Sistemul e de nota 10 happy Te invata exact ce ai nevoie in viata, ori poti sa te descurci singur, ori ai incurcat-o.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai fi invatat suficient, ai fi evitat cacofonia si ai fi pus 3 de i la copiii.
ce inveti tu la scoala si nu iti trebuie la nimic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Nu am mai fost in ROmania la scoala de 7 ani asa ca nu am specifice sa iti dau ce invatam aiurea in plus. imi amintesc doar ce spuneau profesorii, mai ales cei de matematica si fizica

"Daca ai fi invatat suficient" ce e chestia asta la voi laughing daca stii sa scrii corect va credeti toti Einstein. incep sa cred ca doar cu asta ca puteti lauda, cine stie

| Drolja a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Endoryus e doar analfabet, nu trebuie să îl cerți acum...

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Artizanul, vorbesti prostii...

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce iti dai cu parerea despre invatamantul din Romania? tu nici macar nu inveti aici, n-ai de unde sa stii cum e.
Pana in clasa a 8-a trebuie sa stii din fiecare materie cate putin ca sa poti alege mai departe la liceu profilul ce te reprezinta.Normal,copilasii dispretuiesc cu toata inima temele pentru acasa,dar toate adunate te formeaza ca om.
Nu-i o problema ca deprinderile tale sunt realiste,trebuie sa cunosti si istorie, geografie, biologie, psihologie, etc.Toate adunate te formeaza ca om si iti confera un anumit mod de gandire.
Invatamantul romanesc este foarte bine gandit si foarte exigent, dar totul depinde de copil. Daca boracul uraste temele si sa invete, nici daca stai cu lopata la capul lui nu va da randament.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Repet,daca nu va plac temele pentru acasa si modul exigent de predare mergeti la sapa, la lopata, dar nu poti sa reusesti ca om daca nu cunosti din fiecare cate ceva.
Un invatamant bun pentru voi se rezuma la doua ore de scoala pe zi cu cate 30 de minute pauzalaughing, fara teme, fara invatat.

| AvalohAlyn explică (pentru SergiuBoss11):

Sincer,Sergiule,la ce iti trebuiesc in viata niste inductii matematice, matrici si toate formulele alea aberante si inutile de la matematica? Pentru ce imi trebuie sa stiu sisteme si teoria lui Peste Prajit? Ecuatii, inecuatii si alte bazaconii...matematica aproape toata, e INUTILA! Parerea mea.Inafara de faptul ca te invata sa calculezi si sa numeri, matematica e inutila si totusi e pastrata la rang de cinste si mare importanta in invatamantul din Romania si din lume.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Am zis eu asta?
Invatamantul din Romania e varza, la pamant! Uita-te cati au au terminat o facultate, 2, 3 etc si sunt vanzatori la KFC. Cu ce m-ar ajuta sa invat atatea chestii inutile si sa ajung vanzator la KFC?

In Romania nu se pune accentul pe comunicarea dintre elev-profesor. De exemplu: In Italia un elev striga profesorul pe nume gen signora sofia etc.

Daca n-ai fost niciodata intr-o TARA CIVILIZATA, nu incerca sa spui prostii, putem continua discutia asta pana maine, dar n-are rost.
In Romania orice ai face n-ai cum sa fentezi sistemul asta de rahat, asta e.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

AlanTigerOfAtlantic,matematica iti dezvolta o anumita logica.Chiar daca sunt grele unele exercitii si plictisitoare,iti formeaza mentalitatea si modul de a lua decizii in concordanta cu o logica bine definita.Da,ce-i drept, nu-ti vor trebui ecuatii si inecuatii, dar rezolvandu-le, tu castigi mai mult decat a cunoaste solutia ecuatiei.
Poate ti se pare bizar ce zic eu acum, dar am dreptate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

"Normal,copilasii dispretuiesc cu toata inima temele pentru acasa, dar toate adunate te formeaza ca om." da ce bine ma cunosti tu, ptiu sa nu tedeochi, deja m-ai citit tot. laughing revenind, eram copil model nu avea probleme cu temele mai Einstein dar cand ti se da atata de multe ca si profesorii sunt de acord ca nu te ajunta la nimic, asta trebuie sa spuna ceva, nu crezi? stii, multe prostii care le invatam spuneam profesorii " asta iti va trebui asta iti va trebuii " dar majoritatea nu mi-a trebuit la nimic. cand eram si eu la liceu, da, tot ce am invatat acolo mi-a trebuit dar toata prostia din 1-8 nu prea

" Daca boracul uraste temele si sa invete," din nou, sper ca vorbesti in general si nu de mine ca nu ma cunosti sa iti permiti sa spui asa. bafta

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

N-ai mai mult de 15 ani.
Ce legatura are invatamantul cu ofertele de munca din Romania? Ai un mod de gandire eronat, nici macar nu stii ce e varza si la ce se rezuma invatamantul romanesc.

Unde este respectul fata de profesor daca il strigi pe nume.Eu chiar daca as fi presedinte de tara, tot i-as spune profesorului pe care l-am avut dvs.Chiar si lucrul asta tine de educatie,politetea.

Da, ai dreptate, n-are rost, dar nu pentru ca n-am fost eu intr-o tara civilizata, ci pentru ca esti tu mic si inca nu gandesti cum trebuie.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am generalizat, dar te-am inclus si pe tine pentru ca si tu pari un copil. spune-mi o materie din clasele 1-8 care nu ti-a folosit niciodata.
Cand veti intelege, copii, faptul ca fiecare firimitura de cunoastere, indiferent din ce ramura face parte este importanta, sper sa va ganditi la mine si la ceea ce incerc eu sa va explic aici.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru SergiuBoss11):

E SI LOGIC CA ARE LEGATURA, doamne... ce gandire oribila ai,

Pentru ce inveti? Nu pentru a avea o sluja? Cu ce m-ar ajuta pe mine sa invat despre viata sexuala a lui Stefan cel Mare? Daca voi ajunge un vanzator la KFC, cu o facultate?
Stai linistit, n-am 15 ani.

In legatura cu "respectul" Domnule, Pingustruila. Acolo se pune accentul pe COMUNICARE, cand spui pe nume profesorului e o mai mare comunicare intre elev-profesor, elevii au ocazia sa-si spuna parerile, opiniile in mod deschis cu profesorul nu ca-n Romania :" Intra profesorul, buna ziua, astazi va ascult si va predau" nimic altceva, ti se pare normal? Mie nu, ramai la opinia ta de comunist. Acolo toti elevii au ocazia sa-si cultive talentul, sa si-l descopere, etc! Nu ca in Romania, poate un elev nu-i bun la matematica acolo nu-l obliga nimeni sa invete peste puterea lui, fiecare este liber sa se axeze pe ceea cei place iar la sfarsit sa practice o meserie pe care a ales-o din placere. Dar, ma rog. e ca si cum i-as explica unui om de la tara ca dumnezeu nu exista. Ok, papa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Religie, muzica si desen. nu mi-au folosit la nimic. religia la nimic, pentru ca nu trebuie sa am vreo credinta sa ma port ca un om, fata de "religiosii" care fac ceva bun doar de frica nu pentru ca asa vor. muzica si desen chiar la nimic. chiar daca nu consider sportul o materie tot a fost mai de folos ca cele de sus, aveam grija de corpul meu, sanatatea mea.

cat despre celelalte materii, cum am zis, prea mult. mult si prost

"u pari un copil. " laughing daca si eu par un copil, e mai bine sa o las balta aici ca pierd timp degeaba, mai maturule mai. numai bine!

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Ce ofensiv esti, dar intr-un mod tolomac si amuzantlaughing.

Cu educatia pe care o primesti in Romania, poti fi sef de firma in Italia, dar in Romania, unde tara e saraca nu poti face foarte multe.Stii care sunt cei mai buni doctori din strainatate,fizicieni,matematicieni? romanii! Nu condamna invatamantul pentru ca nu-ti gasesti tu o slujba.
Parca ai fi borac din ala de aristocrat cu peruca alba din secolele trecute.
"Haide,iti aduce mami o gogosica?"
"Ai grija,nu te da prea tare pe calut,nu vreau sa te suprasoliciti."

Numai atunci cand esti pus sub presiune iti poti intrece limitele,in cazul nostru, presiunea studiului.

Daca Dumnezeu nu exista, inainte de bing bang ce a fost?laughing
Ai idei preconcepute si foarte tolomace :"Sunt prost, dar nu e vina mea, ci a invatamantului"

| valeriu1900 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Pe o scara de la 4 la 10 nu?

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

In orele de muzica si desen, te recreezi, te eliberezi de presiunea celorlalte materii importante.chiar si acestea au importanta lor.
Nu te forteaza nimeni sa crezi sau sa nu crezi in Dumnezeu, dar ca sa poti crede sau nu in el, trebuie sa stii cine e, ce reprezinta ce a fost in trecut.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Esti atat de oribil, ai o gandire atat de primitiva :( Te rog... sa citesti asta
http://www.gandul.info/......3-14503286
dupa sa-ti dai 2 palme si mai important sa nu-mi mai raspunzi.
In concluzie, esti un comunist prost. Dar, e ok. E vina invatamantului ca esti asa de prost.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru valeriu1900):

happy probabillaughing
Pacat ca trebuie sa ma cert cu domnul Pistruila sau cum il cheama.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Stii care este obiceiul tontului? Atunci cand n-are un argument, un raspuns concret sa insulte.Eu intotdeauna am fost subliminal. Oricum,numai masina pe care o am(am reusit sa mi-o cumpar cu propriile puteri) iti cumpara toata casa si terenul si ogoarele,tot, micule tolomac.
Sunt mase intregi de tontalai care au aceste idei preconcepute.Zi, ba, pe vremea comunismului murea cineva de foame? Nici macar nu cunosti semnificatia comunismului. Spui si tu ce vorbesc ai tai prin casa, care la randul lor n-au prea multa cultura fiindca au avut aceleasi idei despre scoalalaughing. Copiii tai la fel...

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Stai linistit, pun pariu ca am o situatie materiala mult mai buna decat vei avea tu vreodatahappy
In opinia mea, tu esti tontul aici. N-ai nici macar un argument, nu-ti poti sustine opiniile. Esti un cretin, pur si simplu!
Te rog, sa nu-mi mai raspunzi, nu vreau sa-ti plesneasca vreo vena.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

De ce sa-mi plesneasca venele? esti din Bucuresti?laughingsa te duc pe la mine si prin locul unde umblu eu.iti voi arata CIVILIZATIA.

| AvalohAlyn explică (pentru SergiuBoss11):

Invatamantul romanesc e printre cele mai bune din lume.Ai fost ironic SPER! Pai daca invatamantul asta care e invechit si nerestructurat si actualizat la lumea de azi cu materiile si informatiile pe care le are(gen matematica care e total total inutila) atunci cel din U.S.A cum e? Cel mai bun din Univers? Nu ridica invatamantul de azi in slavi, ca e ridicol.Am mare respect pentru cei din America, cum si-au organizat invatamantul..in Romania, e cam asa:MULT SI PROST! Dar na..trebuie.happy Mi-e sila de ''educatia'' din Romania.Cum a spus Traian Basescu:Scoala romaneasca scoate tampiti.(Atentie, romaneasca cu franceza sau americana)

| valeriu1900 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Mda,i-am citit raspunsurile si vad un pic de frustrare in tot ceea ce spune.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru valeriu1900):

Sunt frustrat, valeriule, pentru ca ori de cate ori discut cu un tontalau ma izbesc de acelasi zid de neclintit al mentalitatii indoctrinate pe care o au unii romani carora nu prea le-a placut scoala, nici beneficii nu fac, doar paraziteaza si se plang.

| AvalohAlyn explică (pentru SergiuBoss11):

Nu e vorba de indoctrinare de catre parinti..nu cred ca parintii isi indoctrineaza copiii ca e inutila matematica.happy Sau sunt cazuri foarte rare.Din contra,multi oameni recomanda copilului sa se duca la mate-info sau la o facultate de real,ca deh, cica e de viitor si se cauta si bla bla bla. Faci ce iti place, indiferent de cat e de la moda, mate-info si facultatea de calculatoare. Daca mie imi place sa invat despre istorie, atunci istorie invat si asta trebuie sa urmez.Pe mine nu m-a indoctrinat nimeni,am ajuns singur la concluzia ca matematica e inutila dupa ce am trecut prin corvoada de informatii inutile pentru viata la aceste ore de-a dreptul obositoare,penibile si fara utilitate cum sunt orele de matematica.happy Daca tu crezi ca invatamantul romanesc e bun,spune-mi la ce ii bun,ca majoritatea nu vedem nimic bun in el.happy De ce nu ne comparam cu America la nivelul de educatie daca ii asa bun sistemul nostru? Recunoaste Sergiule ca e invechit rau sistemul romanesc,neactualizat si nerestructurat.
In Romania,inveti mult,dar prost,ca cica, trebuie in loc sa inveti putin, dar ce iti place, care te ajuta, fiindca asa e corect si normal.

| DirviziuQ a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Scuze, dar te contrazic legat de facultate. Stii de ce ajung vanzatori la KFC? Pentru ca fac facultate de ochii lumii. Nu e tot una sa mergi la facultate si sa iei note de trecere sau sa mergi la facultate si sa si inveti ceva. Eu zic cazuri vazute de mine: o fata care s-a incadrat in prima categorie nu isi gaseste loc de munca, dar o alta fata care a fost la aceeasi facultate cu ea si care si-a vazut de treaba tocmai ce si-a depus CV in strainatate si urmeaza sa primeasca raspuns. ASta sa nu mai zic ca imediat dupa ce a terminat facultatea s-a angajat aici in Romania cu un salariu foarte bun la care nu multi pot visa. Si nu, nu a intrat cu "pile" si bani. Si mi se pare o prostie sa faci 2 facultati, fie ca le faci in acelasi timp, fie ca mai tarziu. Daca le faci in acelasi timp nu te poti conentra si nu inveti ca lumea la nici una, iar daca inveti in ani diferiti, pana te gandesti sa te angajezi se schimba deja vremurile.

| DirviziuQ a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Nu stiu ce nota sa-i dai din cauza ca sunt multe tipuri de profesori. Cat despre sistemul din strainatate, eu nu l-as lauda pe cel din USA. Tu de ce crezi ca majoritatea oamenilor importanti de acolo sunt de alta nationalitate? Iar ce iti spun e din experienta unei cunostinte: cei ce chiar devin cineva acolo, invata la scoli particulare unde se platesc multi bani, nu la cele de stat unde ii invata prea putin. E advevarat, sistemul nu e bun deoarece se fac prea repede materii, se trece prea repede peste lectii fara sa se explice si se fac prea timpuriu. Nu stiu ce sa zic, daca sunt sau nu inutile, adica mi se pare ca toate te ajuta intr-un fel, de ex. sportul, desenul, muzica, una din ele macar te relaxeaza, celelalte la fel te ajuta intr-un fel. Dar totusi ar fi frumos daca profesorii nu ar mai fi asa aroganti si ar exista o discutie intre elev-profesor ca lumea, sa nu se mai stea pana la 3 la scoala iar daca se sta, sa se asigure cantina si sa se faca temele la fel ca in majoritatea tarilor.

| KnowEverything a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Iti garantez, ca unul care e capabil sa rezolve exercitii complexe de matematica, are o logica mult superioara tie happy
Pe de alta parte, tu probabil nu ai vazut niciodata o problema complexa de fizica, sa vezi acolo la ce iti trebuie chestia asta inutila numita matematica. Pe langa asta, crezi ca toata tehnologia pe care o gasesti in ziua de azi a fost inventata de oameni care au invatat doar "sa numere si sa calculeze".

Sau sa iti spun ca in al doilea razboi mondial, "matematicienii" au ajutat la scurtarea razboiului? Cum? Cauta informatii despre Enigma.

Sper doar ca ti-am modificat perspectiva asupra matematicii :v

| KnowEverything a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Inseamna ca voi nu ati facut ceva serios la orele de muzica.
Esti pe strada. Vine cineva si-ti spune : "Salut, suntem de la emisiunea TV X si oferim 100 lei daca ne spuneti 3 opere realizate de pictorul X." sau " ce reprezinta punctul pus langa o nota muzicala".
Sa fim seriosi, nu inveti la orele de muzica de la un liceu oarecare despre elemente complexe. Chestii de baza.

54 răspunsuri:
| George1510 a răspuns:

Eu i-aș da un 8 pe o scară de la 1 la 10. De ce?! Pentru că din punctul meu de vedere majoritatea profesorilor își dau interesul pentru dezvoltarea copiilor și fac tot ce le stă în putință, iar situația de față (una nu prea bună a acestui sistem) are loc din cauza părinților care fie pleacă în străinătate și își lasă copii în grija te-miri-cui, fie nu au nici cea mai mică idee ce înseamnă să fii părinte (cum să-ți educi copilul, cum să-i interzici anumite lucruri etc.)

| anonim_4396 a răspuns (pentru George1510):

Parintii pleaca in strainatate sa asigure o viata mai buna copiilor lor, nu pleaca ca asa e la moda. stii tu

| zurick a răspuns:

Nota 5.
Sistemul domină de teorie inutilă, fără practică, fără siguranța că vei continua în domeniul ales.

| KamaSutra a răspuns:

inveti multe lucruri inutile

| OoBunnyoO a răspuns:

Si eu i-as da, tot in jur de 5.
Problema cu invatamanul romanesc este intr-adevar ca se invata mult si prost. Iar acum nu ma refer la faptul ca exista multe materii, ci la faptul ca in cazul unei materii, mai ales in cazul materiilor de genul matematica, fizica, chimie, se trece foarte repede la lucruri avansate. Prietenul meu a studiat medicina, in fine, o ramura a medicinei, la o facultate vestica. Una dintre cele mai importante materii pe care le-a avut in facultate a fost chimia, evident. La un moment dat, un nepot de-l meu care este la un liceu real din Romania a avut nevoie de ajutor la chimie, la o tema. Si el l-a ajutat. Mi-a spus ca ceea ce face el, el a facut in facultate. S-a uitat in manual, manualul nici macar nu avea o explicatie pentru termenii pe care ii folosea in formule si nici profesoara nu daduse explicatii pentru ceea ce inseamna formula respectiva. Acum, nu este greu de vazut de unde vine problema. Problema este ca se predau lucruri prea avansate, fara sa se acorde suficient timp pentru crearea unei baze. Evident, daca nepotul meu ar fi avut o baza solida in chimie, daca profesoara ar fi facut suficiente exemple in clasa, daca ar fi explicat macar ce naiba inseamna toate formulele pe care le scrie si le da copiilor, alta ar fi fost situatia. Nimeni din clasa nu a stiut sa rezolve problema iar profesoara nici nu a explicat-o a doua zi. Asta este un exemplu de profesor prost, iar Romania, din pacate are foarte multi profesori prosti. Am vazut si cum se face scoala in alta tara, caci am plecat din Romania. Aici in timpul invatamantului si gimnazial se pune foarte mult accent pe calculele simple. Dupa ce copiii le stapanesc foarte bine, sunt lasati sa utilizeze un calculator. Asa ca mai tarziu pot face probleme mai complexe si nu mai pierd vremea cu calcule mecanice, pe care le cunosc deja. In felul asta pot face mai multe probleme, pentru ca pierd mai putin timp pe calcule si este mai usor sa isi dezvolte gandirea logica. Acum, asta a fost un exemplu.

Insa am vazut nivelul culturii generale a unui liceean normal si a unui liceean din Belgia (momentan aici locuiesc), crede-ma ca nu se compara.

Dupa cum spuneam o problema majora la noi sunt profesorii. Liceul la care am invatat era unul dintre cele mai bune din Bucuresti, pe vremea mea. Asta era acum vreo 10 ani. O mare parte din profesori erau complet praf. Aveam o profeoara care jumatate din ora preda si jumatate ne povestea de viata ei personala. O alta profesoara ne dadea 10 daca achizitionam reviste de la ea, profesori cu diversi copii preferati, unii dintre profesorii chiar ii preferau pe cei care nu veneau la scoala, dar aveau parinti cu posibilitati financiare etc. Multe teme si proiecte luate de pe Internet, de pe Wikipedia, neinvatate, date cu copy paste. Pe ele primeam note. Nu toti profesorii erau asa, insa din pacate o mare parte erau asa. De asemenea, se luau multe note pe teste copiate, nu stiu daca profesorii nu vedeau sau nu voiau sa vada.

Cat despre facultate, o Doamne. Am facut facultatea la Universitatea din Bucuresti, se spune ca ar fi una dintre cele mai bune din tara. Idiotenia si neprofesionalismul profesorilor m-a facut sa urasc sistemul nostru de invatamant. Din nou, aveam aici profesori care la cursuri discutau despre viata lor personala, apoi dadeau examene din Dumnezeu stie ce. Apoi aveam profesori care pareau sa aiba o satisfactie sadica sa te umileasca si sa te faca in toate felurile (cred ca ii gasesti si prin generala si liceu, doar ca la faculate sunt la puterea 100), am avut profesori care spuneau "Nu trec nicio persoana care nu aduce proiectele la timp", iar in final toti studentii erau trecuti si intrau in examen. Sau profesori care ii treceau pe cei care nu veneau la facultate, desi spuneau ca nu ii vor trece. Examenele erau complet ciudate, de la fiecare examen ieseam intrebandu-ma ce naiba am facut in el. Niciodata nu stiam ce am gresit, de ce am gresit totul era extrem de ambiguu. Uneori, de multe ori chiar, unele intrebari din examen nici nu le gaseam in bibliografie.

Ei bine, acum fac o a doua facultate, in Belgia. Situatia este cu totul altfel si ma duc cu drag la facultate. Nu sunt profesori care stau sa te umileasca si sa te trateze ca ultimul om, nu sunt profesori care sa povesteasca anecdote din viata lor in timpul orelor, nu iti predeau cursurile citind de pe o hartie, fac prezentari in Power Point, frumoase, structurate, clare, iti repeta informatia importanta, stau cu tine dupa curs cu drag sa iti explice ce nu ai inteles. Nu ca la noi cand majoritatea, la mine cel putin, ma repezeau imediat. Aici profesorii nu fac misto de studentii care nu vin, dar ii apreciaza pe cei care vin. Iar la exemene, cand ies din examen, daca pic stiu de ce. Informatia este intotdeauna din bibliografie, exemenele sunt intotdeauna clare, sunt din toata materia, nu ai cum sa copiezi sau sa pui raspunsuri la nimereala pentru ca te verifica. La examenele grile, de exemplu, profesorul vine si te intreaba de ce ai raspuns la unele intrebari cum ai raspuns, daca ai raspunsul corect, dar daca nu stii sa explici de ce ai ales rapsunsul respectiv, atunci ai o problema. Daca nu ai suficienta prezenta, pici. Daca nu ti-ai facut proiectele la timp, pici. Nu exista exceptii, decat daca ai scutire medicala, insa chiar si daca o ai, uneori, tot pici. Oricum, examenul este foarte greu sa il treci daca nu treci pe la facultate. Iar daca esti prins copiind, esti dat afara din facultate, nu ca la noi unde pici examenul, dar il dai din nou in toamna.

Cat despre motivul pentru care exista la noi angajati la KFC, este calitatea invatamantului precara si facultatile private. Invatamantul, mai ales cel universitar, asa cum am spus mai sus este precar. Studentul nu invata prea multe, multi studenti trec ca ratele prin apa prin facultate si iau diploma, fara sa fi invatat prea multe si fara sa fi fost prea disciplinati. Nu au dat pe la facultate, nu au facut proiecte, au copiat la examene, au trecut. Aici este vorba si de o disciplina si un mesaj prost pe care invatamantul universitar il transmite. Apoi se duc la o firma sa se angajeze. Cand tu vii si spui, da am absolvit facultatea X si angajatorul o stie, ca a facut si el tot facultatea respectiva sau are cunostinte care au facut facultatea respectiva si stie cum se ia diploma acolo, normal ca faptul ca ai facut o facultate o sa fie egal cu 0. Caci puteai sa fii printre cei care nu au pus piciorul la facultate o zi, dar au abosolvit. Oricum, angajatorul stie ca majoritatea diplomelor la noi asa se iau. Iar apoi, el nu vrea sa angajeze pe cineva incompetent. Cat despre facultatile private, situatia sta si mai rau. Asta este unul dintre motivele pentru care avem studenti la KFC. Un alt motiv este evident, econonomia proasta. Este greu sa te intretii singur, daca esti zugrav, de exemplu. Iar faptul ca diplomele se iau atat de usor, toti studentii care iau diplome pe care nu le merita, nu fac decat sa ajute la scaderea valorii acelei diplome. Este pur si simplu o combinatie intre facutorii astia, ceea ce determina numarul uriasi de absolvenit de facultate si locurile mai putin prestigioase in care ajung sa lucreze.

Scuze ca m-am lungit atat, dar am simtit nevoia sa exemplific.

| SergiuBoss11 a răspuns:

N-am nimic cu el si nici cu ceilalti copii, dar nu poti judeca invatamantul romanesc dintr-o perspectiva puerila si tolomaca."imi dau multe teme bulangiii si sunt prea multe ore.invatamantul romanesc e de rahat"

| SergiuBoss11 a răspuns:

Alane,te-ai grabit si i-ai dat funda tontului, dar sa nu-ti formezi parerea lui, ai numai de pierdut.
Asa gandesc retardatii(nu este o insulta cuvantul retardat, inseamna putin mai in urma fata de cum ar trebui). Stii somerii aia care sunt satui de stat si nu au altceva mai bun decat sa paraziteze si sa dea vina de stat pentru neputinta lor? Dolan duk este exemplul concret.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Stai linistit, Pingusturila ca n-am sa ajung un somerhappy Am un loc de munca asigurat. Te asigur ca e mult mai bine platit decat slujba ta laughing
Iti simt frustrarea.
Daca eu sunt retardat tu esti idiothappy Nu-i o insulta.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Eu n-am slujba sau loc de munca.am o afacere,desi e la inceput, intr-o luna cat tine si parintii tai la un loc intr-un an. Daca stai in Bucuresti, iti arat, n-am nimic cu tine, esti putin deviat

| SergiuBoss11 a răspuns:

America este o tara bogata, majoritatea inginerilor doctorilor de la ei au alta nationalitatewinking. Invatamantul din Germania si invatamantul din Japonia, mai ales cel din Japonia sunt intr-adevar mai bune decat cel din Romania.Eu cred ca problema nu e invatamantul,ci conducerea statului,dar inca nu-ti dai seama.
Ca si dolanduklaughing, lui, invatamantul trebuie sa-i dea si loc de munca si bani si o... in... sa nu-i cada chilotii, poate si o gagica, doar pentru ca e elev.
Pana in clasa a 12-a trebuie sa faci toate materiile pentru a iti putea alege o facultate(alt argument), nu iti poti alege o facultate daca nu stii pe ce materie excelezi.La 18 ani esti capabil sa alegi ce vrei pe viitor:"ba, frate, matematica nu mi-a placut, ma duc pe psihologie"

| Celcareajuta a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Felicitari pentru perspectiva! Rezonez maxim.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

4 cu felicitari. Ca sa nu zic ca mai mult de 8 clase sunt inutile.

| Nirvanaaa a răspuns:

7 (ca sa faci ceva in viata trebuie sa inveti mult si prost si ajungi un zombie mergator) plus ca ma certam cu parintii ca stateam pana la 2 noaptea sa imi fac temele sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

OoBunnyoO este modelul care scrie mult si prost. laughing rolling on the floor

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Multe ar trebui schimbate in invatamantul romanesc. pacat de profesori si de elevi

| nlko a răspuns:

Majoritatea profesorilor sunt de treaba.
Mie mi se pare ca fiecare materie are si ea un rost acolo, si chiar daca nu are... pana la urma scopul scolii e sa iti antreneze creierul.
Partea proasta e cu pusul notelor.De exemplu: cineva are un profesor dur (trebuie sa se chinuie ca sa primeasca o nota buna ), dar altcineva are un profesor deloc pretentios, care pune la toti 10.Sau mai e si cazul in care profesorul pune o nota, dar dupa aceea sosesc parintii la scoala ca i s-a stricat media copilasului. (In special la 5-8). Ma rog, unor profesori le e prea mila... si pun note bune doar asa ca sa nu strice media pentru liceu.si de fiecare data cand se pune problema toti zic ca e vina sistemului, dar nimeni nu se opune.

| Amegadaisuki a răspuns:

Cred ca nici nu merita nota sincer sa iti zic consider ca pe teorie suntem buni dar la practica varzaa si acum nu se mai invata nimic daca stai cuminte treci pana in a 12 a fara sa iti dai seama big grin

| doesntmetter a răspuns:

Zero absolut, pentru că nici nu sepoate numi „sistem". E la pământ cu totul.

| adrian151 a răspuns:

6 de ce pentru ca uni profesori te invata ce va iar alii nu.