| dumnezeu_7669 a întrebat:

Care credeti ca e cea mai mare hiba a invatamantului romanesc? De ce?

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mult prea desele schimbari ale regulilor in timpul jocului. Schimbari majore, aproape in fiecare an, asa incat nici profesorii, nici elevii, nici parintii nu mai au niciun fel de reper.
Si, de cele mai multe ori, un cap "luminat" de prin Minister are cate-un scurt-circuit si a doua zi il legifereaza fara sa-si puna problema cum anume, concret, se va aplica "minunea". Si, uite-asa, fiecare aplica minunile astea cum il taie capul.
Fiecare ministru are ambitia sa schimbe din temelii tot ce a facut ministrul dinaintea lui. Iar daca ministrul se schimba cumva in mijlocul anului scolar, ghinion! El are deja capul plin de scurt-circuite si le da drumul repede-repede, ca nu cumva sa-i ia altul locul.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Salariile profesorilor! Întreabă guvernul care a mâncat din mâna F.M.I.-ului!
Suntem cu toții în cădere liberă.
Pa, pa.

| Bezea a răspuns:

Modul de invatare comunist in primul rand. Copii nu sunt invatati sa vorbeasca, sa isi exprime punctul de vedere, sa ia cuvantul, sa citeasca o carte si dupa sa participe la o analiza cu toata grupa/clasa. In schimb ii invatam sa copieze, sa triseze, sa invete cu 1-2 zile inainte de examen(si eu fac parte din categoria asta). Mie personal imi placea sa merg la cursuri/ore cand aveam in fata un profesor care nu preda in stilul "romanesc" ci te punea pe tine sa gandesti si sa "predai" lectia odata cu el.

| Bezea a răspuns:

@AnOnIm
Din ce ai spus acolo cam esti de acord cu mine. Ce crezi ca daca profesorul te pune sa citesti carti si dupa le analizezi cu toata grupa e usor? Nu exista profesori "rai" exista profesori la care le place ceea ce fac si la care nu le place. Si cand ma refer la un sistem de invatamant slab ma refer la -> ore de muzica intr-un liceu economic spre exemplu, ore de religie intr-o unitate de invatamant inca din primele clase etc.

| Anonim1a a răspuns:

Parerea mea e ca la noi in Romania la scoala e prea simplu...se preda putin in comparatie cu unele tarihappysi nu sunt la o scoala "fara pretentii". Dimpotriva se spune ca avem f rai profesorihappy Singura materie care nu mi-o place e Romana(mai ales gramaticasad)
Sunt total in contradictoriu cu @Bezea