| AvalohAlyn a întrebat:

Am sa imi expun o parere si am sa pun doua intrebari la sfarsit:Scoala nu te invata si sa te descurci in viata,eu cred ca asta conteaza,sa stii sa te descurci in viata,scoala romaneasca unde am avut note bune m-a invatat numai prostii care nu imi folosesc la nimic dar nu m-a invatat si nu invata oamenii cum sa dea piept cu viata,cum sa se descurce in ea fara sa sufere, nu iti dezvolta abilitatile si nu te ajuta sa ti le dobandesti, e o scoala mai mult fara valoare in adevarata viata.Scoala,unde am luat chiar si medii anuale generale de 9, 50, 9 etc nu m-a invatat si nu imi foloseste la nimic,fiindca nu m-a pregatit nici moral nici practic pentru greutatile vietii ci doar am memorat si invatat niste chestii teoretice si uite asa am ajuns sa sufar de depresie,inabilitati sociale, neindemanare, anxietate sociala destul de accentuata si 0 abilitati practice, care sa te ajute in viata.Nu am loc de munca momentan si sufar psihologic,poate in mare parte si din vina societatii si scolii romanesti dar si din vina mea poate, dar intr-o mai mica masura.Degeaba am facut scoala si chiar am invatat ca viata mi sr pare foarte grea si mi-e greu sa ma descurc in ea din cauza suferintelor si lipsei de abilitati practice si atunci ma intreb la ce mai ajuta scoala romaneasca? De ce ne mai chinuim sa invatam,sa mergem atat de des la ea etc
Majoritatea celor care au noroc si fericire in viata,acestea nu li se datoreaza scolii si invatamantului romanesc ci lor si "scolii vietii" pe care o au,scoala nu are niciun rol sa te ajute la ceva,concluzia e ca in afara de scris si citit care chiar conteaza pentru orice om mai mult nu te invata scoala romaneasca,daca nu ai tu o anumita scoala a vietii si o anume autopregatire sa dobandesti niste abilitati si sa te autoeduci toate astea in afara scolii pentru ca scoala desi ar trebui sa te invete asta,mai degraba decat anume teoreme matematice si date teoretice,nu o face si continua sa distruga vieti, sa ocupe tot timpul copiilor si adolescentilor si atunci ma intreb de ce mi-am pierdut timpul sa invat daca nu m-a pregatit pentru viata si pentru adevaratele probleme? De ce nu am stat mereu sa ma joc si sa ma distrez si m-am ocupat de scoala pierzand atata timp si tinerete?"Multumesc" societatii romanesti si conducatorilor, sefilor din invatamant ca au creat asa o scoala mizerabila si m-au ajutat sa devin un ratat.Fiindca poate e si vina mea, poate dar in mod categoric e si vina scolii si organizarii defectuoase a invatamantului romanesc si macat daca as fi facut mai multe activitati extrascolare in scoala dar nu, se preferau multe ore de matematica si romana inutile.Mai e cineva dezgustat de scoala romaneasca sau mai e cineva care poate spune ca scoala nu l-a ajutat decat si doar la citit si scris si numai atat, nimic mai mult? Ce nota ati da scolii romanesti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit tot ce ai scris si vreau sa te ajut daca pot cu o vorba, sfat doar sa stiu ca poate poate am ajutat un om. Ma, intr-o masura ai dreptate, scoala nu te pregateste deplin pentru viata si nici familia, nici prietenii, nici cartile. Ci toate aceste lucruri la un loc cred eu ca te pregatesc pentru viata. Citeste mult din toate domeniile ca sa poti avea conversatii interesante cu toate tipurile de oameni. Fa sport ca sa fii sanatos, sa fii mai sociabil, si mai disciplinat. Socializeaza cu cat mai multi oameni ca sa te poti integra mai usor in societate. Noi toti ne agitam aici. Unii -s-au saturat de tine, altii te injura, altii iti dau sfaturi. Dar daca tu nu vrei sa te ajuti atunci NIMENI de pe acest pamant nu te poate ajuta. A renunta la orgoliu si a te lasa ajutat nu inseamna ca esti prost ci inseamna ca ai un gram de intelepciune. Pai daca noi toti te sfatuim iar tu nu faci nimic si tot pe ale tale continui sa le faci, atunci cum se numeste asta decat orgoliu? Chiar asta vrei sa faci toata viata sa stai pe TPU si sa pui intrebari repetate? Gandeste-te asa, daca o sa ajungi batran si o sa ai nepoti, in cazul in care te casatoresti ce ai sa le spui lor? Ce amintiri o sa ai in afara de TPU? Sau vrei sa ai o viata frumoasa plina de amintiri minunate, chiar si rele. Vrei sa ajungi batran si sa regreti ca nu ai facut nimic toata viata? Ok, scoala, biserica, prietenii, toti is vinovati ca nu te-au ajutat. Dar tu ai vrut cu adevarat sa faci ceva cu viata ta? Intreaba-te singur : eu chiar vreau sa fac ceva cu viata mea sau vreau sa-mi plang de mila si sa cer atentie pe TPU? Ai 24-25 de ani cred eu si nu mai ai nicio scuza, si stii de ce? pentru ca stiind mult ti se va cere mult, stiind putine ti se va cere putine. De citit vad ca citesti, te documentezi si ai atata bogatime de informatie cum nu era in perioada comunista. Dar stii unde greseti? ca nu faci nimic. Sa faci ceva este mai bun decat sa nu faci nimic sau mai este o varianta,, daca incerci si esuezi, felicitari, deoarece multi oameni nici macar nu incearca,, Mi-a placut al doilea citat foarte mult pentru ca conteaza macar sa incerci iar din acea incercare macar inveti ceva, bun sau rau dar macar incerci. Sa nu faci nimic este o crima impotriva ta, e ca si cum te ucizi lent. Am vazut ca te framanta mai multe subiecte : sa iei bac-ul, sa slabesti, sa fii mai cult adica sa citesti mai mult, sa iesi din depresie. Sfatul meu din propria experienta este asa : alege una din aceste lucruri si du-le la capat. Ia bac-ul chiar daca nu te duci la facultate. Zii asa : o sa iau bacul orice ar fi, voi avea zile de lene, nu voi avea bani dar voi cere de la parinti sau voi lucra ceva part time sau orice dar NU VOI RENUNTA, voi face pe dracu in patru chiar daca imi va fi foarte greu si chiar daca nu il voi lua, poate il voi lua in 2 ani, voi face pregatire dar NU AM SA RENUNT. Eu cred personal ca secretul oamenilor de succes este PERSEVERENTA. Eu nu sunt un om de succes dar aceasta e o mare putere. Sa nu te lasi batut indiferent ce vei intampina. Nu trebuie sa astepti de la viata sa iti dea ceva ci lupta-te ca sa obtii acel ceva. Iar dupa ce vei obtine acel ceva vei castiga si alte lucruri pe langa satisfactie, vei mai castiga incredere in tine, poate prieteni, respectul parintilor. Dar trebuie sa lupti, altfel nu obtii nimic in viata asta. Si stii ce am observat la mine si la alti tineri? Vrem sa obtinem totul rapid, totul de-a gata fara sa punem pic de efort, dar in viata e bine sa mergi cu rabdare mai mult timp si apoi sa obtii ceea ce vrei. Pentru ca atunci cand lupti pentru un lucru mult timp si apoi il obtii, il vei aprecia mai mult decat un lucru obtinut usor si fara efort si altfel vei pretui acel lucru. As vrea sa te pot ajuta dar trebuie sa iti doresti tu din toata inima un lucru ca sa te poti ajuta. Spuneai ca nu ai pasiuni. Nici asta nu e o problema, dar TPU nu iti poate da o pasiune cu forta daca tu nu o vrei. Cum stii daca iti place un lucru daca tu nu l-ai incercat? Nu e logic? incearca de toate, de la joburi pana la pasiuni si cu timpul vei ajunge sa te cunosti mai bine. Eu am observat un lucru la mine si poate si la altii. Nu ne place un lucru atunci cand nu-l stapanim, De exemplu nu imi placea ping pongul multi ani, dar exersand si apoi stapanindu-l un pic a inceput sa imi placa. Cred ca asa e cu orice lucru in viata, nu ne place pana nu il stapanim un pic. Dar trebuie sa exersam, sa incercam. Incearca sa te angajezi in mai multe locuri si poate in timp iti vei da seama ce iti place. Ideea e sa incerci, statul degeaba te omoara, si cand vei ajunge in ultimul stadiu de depresie te vei sinucide? Tu esti blocat in frica de moarte si intre a nu vrea sa iti traiesti viata. Pe care o alegi? Scuze ca am scris atata dar nu am mai putut s-au adunat si la mine. As mai vrea sa iti recomand un film motivatonal si 3 discursuri motivationale. Sper ca stii engleza iar daca nu sa selectezi tu la setari pe Youtube sa iti traduca in romana.

1. The pursuit of happiness

https://www.youtube.com/watch?v=89Kq8SDyvfg

2. https://www.youtube.com/watch?v=3vLzziJ9bbc&t=1s

3. https://www.youtube.com/watch?v=UF8uR6Z6KLc

4. https://www.youtube.com/watch?v=pxBQLFLei70

Aaa, si inca ceva mai da si tu funde la oamenii carora le apreciezi raspunsul, dar nu de alta dar oamenii astia isi rup din timpul lor sa iti raspunda si merita o apreciere. Totusi suntem oameni si in adancul sufletului nostru dorim cu totii sa fim apreciati. Ca daca nu apreciezi oamenii care te ajuta la un moment dat, scuze ca zic dar isi baga p***a si pleaca. Nimanui nu ii place sa fie ignorat, si mai raspunde-ne si tu in comentarii din cand in cand ca eu cand iti zic ceva si nu raspunzi ma simt ignorat si sincer nu ma mai motiveaza sa iti raspund la intrebari si cred ca la fel este si cu ceilalti. Daca vrei sa fii ajutat ofera si tu apreciere la randul tau altfel dai dovada de egoism. Noapte buna si sper doar sa nu te fi suparat. Am stat peste juma de ora sa iti scriu in coment si eu maine am munca, hai noapte buna :))

5 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Voi fi foarte direct acum și îmi pare rău dacă ți se va părea prea brutal. E vina ta că ai ajuns așa. Școala își are vina într-o proporție foarte, foarte mică. Totuși, nu sunt degeaba atât de dur cu tine, ci dintr-un motiv foarte practic: odată ce vei realiza și tu lucrul acesta și vei înceta să mai dai vina pe lucruri exterioare pentru situația în care te afli, atunci îți va fi mult mai ușor să îți dai seama unde ai greșit, cum te poți îndrepta și cum poți continua. Te-aș ruga doar să îmi citești tot răspunsul, deoarece va fi puțin mai lung.

Singurul lucru care i se poate reproșa școlii, dar mai ales părințior, este că se încurajează foarte mult competitivitatea. Dintr-un motiv sau altul pe care nu l-am înțeles nici când eram încă la școală și nici acum, toată lumea își dorește note mari și ignoră însăși ideea de bază a școlii: școala ar trebui să ne ofere cunoștințe, nu note. De asemenea, școala nu face diferențe între aptitudini sau preferințe: elevii sunt încurajați să învețe să ia 10 la toate materiile, chiar și la cele pe care nu le suportă sau care vor fi total inutile pentru viitoarele cariere, asta mai ales în cazul liceului. În orice caz, cam aici se termină vina școlii.

Din păcate, se pare că nu ai mai învățat de la școală unul din cele mai importante și mai naturale lucruri pe care tocmai acum spui că nu te-a învățat. Nu știu de ce, dar nu ai reușit să folosești cel puțin 12 ani în care ai fost înconjurat doar de oameni de vârsta ta să te integrezi în societate. Școala nu ar trebui niciodată să învețe tinerii direct „cum să dea piept cu viața" pentru că fiecare va avea problemele lui care nu pot fi acoperite de o anumită curiculă. Asta înveți tu singur socializând cu cei din jurul tău și având contact cu alți oameni. Dacă timp de 12 ani nu ai reușit așa ceva, chiar nu e vina școlii. „Abilitățile practice" de care spui ți le faci tu singur, având ca bază ce înveți la școală. Din câte îmi dau seama, pur și simplu ai așteptat mură în gură, bazându-te doar că dacă ai note mari la școală totul se va rezolva de la sine ulterior.

Chiar dacă tu dai exemple cu cei din „școala vieții", te asigur că mult mai multe persoane au ajuns să aibă un loc de muncă bine plătit datorită aptitudinilor pe care le-au dobândit în cadrul școlii sau a facultății. Gândește-te doar că orice consumi tu, tehnologie, produse, divertisment au fost create de oameni care au studiat la școală lucruri care să îi ajute să creeze aceste lucruri. Bineînțeles, atât la liceu cât și la școală vei învăța lucruri pe care nu le vei mai folosi în viața ta sau poate multe ți se vor părea inutile pentru locul de muncă, dar scopul școlii nu este să creeze un muncitor experimentat, ci doar să pregătească o bază de cunoștințe pe care tu să poți să îți adaugi cunoștințele ce le dobândești în cadrul carierei tale.

Din ce văd prin postarea asta, tu tot încerci să fugi de responsabilitate. Mi se pare trist că tu în loc să ceri ajutorul pentru starea în care te afli, preferi mai degrabă să cauți confirmare pentru ceea ce crezi tocmai pentru a te simți mai bine. Din păcate, și dacă cineva de aici îți confirmă tot ceea ce crezi tu, tot nu te vei simți mai bine. Tot nu îți va rezolva problema. Și dacă ai avea dreptate, tot în starea asta te afli, chiar dacă orgoliul îți e puțintel satisfăcut. Nu mai bine cauți soluții, decât să cauți scuze? Repet: sunt foarte direct cu tine cu un motiv bine definit, și anume că nu mi-aș dori te afunzi și mai mult în groapă, ceea ce se va întâmpla dacă vei continua cu atitudinea asta.

Eu cred că cel mai mult te-ar putea ajuta un psiholog în cazul tău. Cred că vei putea găsi pe Facebook grupuri unde să ceri ajutorul și să te ajute sfatul unui specialist, chiar și gratuit. Sper din suflet că vei reuși să îmi vezi punctul de vedere și să încerci să îți îndrepți atenția asupra unor lucruri benefice pentru psihicul tău.

Bula
| Bula a răspuns:

Problema este cand nici familia, nici scoala nu te pregateste, doar devii analfabet functional.
Un copil care in clasa 8-a nu stie ce profil de scoala sa-si aleaga, este deja un semn de rau.
Dar daca asta se repeta si in clasa a 12-a si nu stie nici la ce facultate sau meserie sa se orienteze, atunci este deja grav.
Iar cel mai grav este daca asemenea persoane ajung in functii de conducere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici sa scrii corect si coerent in limba romana nu prea te-a invatat.

| Horus35 a răspuns:

Subscriu la ceea ce a zis Raul și adaug că fiecare oră de biologie este importantă pentru un viitor medic și că nicio oră de fizică nu a pus bete in rotile unui inginer. Poate ca școala oferă puțin, dar tu trebuie să absorbi inteligent ceea ce ai nevoie. Să stăpânești atâtea materii e uimitor, imaginează-ți... dar nu toată lumea are capacitatea necesară. Ce propui tu că ar trebui să te învețe la școala? Adevărul ca sunt multe modificări de făcut, dar nu poate fi negată importantă școlii.

| User23434 a răspuns:

Cand deschide cineva un subiect de genul multi vin cu argumentul "cartile te fac neprost", si au dreptate dar la scoala pana acum nu am invatat nimic ce sa imi dezvolte cultura generala, fiind ca eu consider ca daca ai o anumita cultura generala esti "neprost" nu daca stii teoreme matematice. Inca sunt la scoala si totusi deja am o parere proasta despre ea fondata pe chestii traite de mine. Astept sa termin cu ea si sa imi bag picioarele in tot si-n toti, si sa plec in lume. Macar aici ma mai pot descarca, mersi!