| alina99999999999999 a întrebat:

Ce optiuni avem la facultatile din Targu Mures?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In Tg. Mures fiinteaza 4 universitati din care trei sunt de stat (Universitatea "Petru Maior", Universitatea de Medicina si Farmacie si Universitatea de Arte) si una este privata(Universitatea "Dimitrie Cantemir").
Daca intrii pe website-ul fiecarei universitati vei afla si facultatile din componenta acestora, respectiv:
Universitatea "Dimitrie Cantemir"(4 facultati, fiecare avand in oferta mai multe specializari) :http://www.cantemir.ro/index.php?Act=mn03b
Universitatea "Petru Maior" (3 facultati, fiecare avand in oferta mai multe domenii si specializari):http://admitere.upm.ro/oferta-educationala.php
UMF -Tg Mures : 3 facultati : medicina(doua domenii de studiu:sanatate si ed.fizica si sport), medicina dentara(1 domeniu:sanatate) si farmacie(1 domeniu :sanatate).
Universitatea de Arte : 1 facultate care are in oferta 3 domenii (teatru, arte vizuale, muzica).

1 răspuns:
| anamariarot a răspuns:

Medicina e renumita in Tg. Mures