| gfegstydhdb a întrebat:

Ce ore faci la stiinte sociale? Este greu? Pune accent pe limbi straine?

Răspuns Câştigător
| Sophie_Domnisoara_1994 a răspuns:

Profilul(uman) stiinte sociale nu e greu e mult mai usor decat profilul (real) Stiinte ale naturii in sensul ca la stiinte ale naturii se pune mult accent pe Matematica, Fizica, Chimie, Biologie, iar la stiinte sociale faci foarte putin din aceste materii apoi nu mai faci deloc. La stiinte sociale faci in general multa Istorie, Geografie, Romana, Stiinte politice, si altele precum Logica si argumentare (clasa a 9a), Psihologie(a 10a), Sociologie (a 11a), Filozofie(a 12a), Economie, Religie, Tic, Ed.antreprenoriala, Ed.Fizica, Ed.plastica, Ed.muzicala, Engleza/Franceza sau Engleza/Germana, Optional poti alege si Italiana. Materii de bac ai Istorie/Geografie, Romana, Logica/Psihologie/Filozofie (una din ele) precum si una din limbile moderne. Deci e un profil acceptabil si usor in cazul in care nu iti place matematica, fizica, chimia, etc. Eu am terminat stiinte ale naturii si iti pot spune ca este foarte greu mai ales cand nu prea te descurci la mate.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Toate cele bune.

| Denehurqueen a răspuns:

Daca faci bilingv, pune accent pe limbi straine. Se invata limba romana, latina, istoria, geografia, matematica si logica (psihologie, economie/sociologie, filozofie/studii sociale) BAFTA!