| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de aceasta melodie si de videoclip-ul ei? Credeti ca acei copii "torturati" in generala, liceu sunt marcati de acest lucru si daca trec peste gandul de a-si lua viata devin niste persoane cu adevarat importante?

http://www.youtube.com/watch?v=XP4clbHc4Xg&ob=av2e

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Uau. Si... uau.
Nu stiam de acest videoclip, dar dupa ce l-am urmarit, am ramas profund impresionat. Este cu adevarat un sprijin pentru cei cu probleme de acest tip.
In primul rand, trebuie sa stii ca la final, cand au aratat ca acei copii ce au vrut sa se sinucida si nu au facut-o si au devenit personalitati este tipic american. Doar la ei in filme se termina intotdeauna bine.
Nu este obligatoriu, ca trecand peste acest "obstacol" sa-i spun, sa devina o personalitate.
Lumea te poate impinge in prapastii mai adanci decat aceasta, iar cand esti pe punctul de a te strivi de fundul ei, cand nu mai ai nici o speranta, un inger te salveaza. Dar daca nu stii cum sa chemi acest inger, mori strivit.
In legatura cu copiii care se sinucid.
In primul rand, mi se pare vina parintilor, profesorilor si a tuturor celor care obisnuiau sa stea cu el. Vazandu-l deprimat pe copil ar fi trebuit sa il intrebe ce are, sa incerce sa il ajute.
In al doilea rand, mi se pare vina copilului. Aceasta interiorizare nu face decat sa creeze si mai multa durere. Iar un copil, nu poate suporta atata durere sufleteasca. El ar trebui sa fie deschis, sa le povesteasca parintilor despre problemele sale. Parintii la randul lor, vor lua masuri.
In plus, copii care se sinucid (e impropriu zis, "se sinucid"; mai degraba "s-au sinucis"), cel putin din punctul meu de vedere nu au un psihic bun. Din cauza ca ceilalti i-au vazut mai slabi de inger si fara pic de aparare s-au luat de ei. Iar ei au acceptat acest lucru, ceea ce a facut sa se inrautateasca situatia.
In concluzie, toate problemele ar trebui sa fie discutate in familie/cu un parinte/ruda mai apropiat(a).

O zi buna!

2 răspunsuri:
| mFlorian a răspuns:

Da,ai dreptate.Doar in filme exista acel "happy ending".Dar unui copil, cred eu, ii este rusine sa le spuna parintilor ce se intamplahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce sa ii fie rusine? Pana la urma sunt parintii lui. Si nu e neaparat sa vorbeasca cu amandoi. Sa ii spuna doar celui care ii este mai apropiat.
Daca nu, are ca alternativa sa vorbeasca cu un profesor.