| geoconda a întrebat:

Ce părere aveți de educația sexuală în școli?

Răspuns Câştigător
| MrJoker30 a răspuns:

Educatia sexuala nu trebuie facuta in scoala.Este de ajuns ce iti spune parintele tau ca sa pricepi cum se fac copii.Trec in clasa a 7 a si va spun cu cea mai mare sinceritate ca la cat de obsedati si perversi sunt colegii mei asta nu va face decat sa le indulceasca placerea de a vorbi de organele genitale.Adica daca esti obsedat de filme pornografice asta nu va face decat sa iti umple capul de si mai multe chestii. A si apropo ca am citit toata conversatia din comentarii. Domnule sunserios daca in occident se drogheaza oamenii si uite cum e in Canada ard biserici si noi trebuie sa facem la fel? Rusine.

210 răspunsuri:
| Laura162 a răspuns:

"Educatia sexuala ar trebui facuta in familie." - Da, frumoasa idee. Numai ca nu se prea intampla. Fie parintii (si/sau chiar copiii) se simt prea incomfortabili sa aiba "discutia", fie le lipseste chiar lor educatia sexuala, fie nu le pasa. Putini sunt cei care chiar discuta cu copii despre asa ceva si/sau le ofera informatii corecte. Si cu restul ce facem?

Traim in era in care sexul vinde deschis. Filme, seriale, reviste, internet... sexualizarea e peste tot. Adolescentii nu erau inocenti cum credeau parintii cand eram eu in generala (acum 10-15 ani), daramite in ziua de azi. N-am auzit de la adulti in toata firea ce am auzit de la adolescenti. Stii care e sursa lor de informatie? Colegii, prietenii, media, internet (da, inclusiv site-uri pentru adulti). Sa nu-ti inchipui ca deschid vreo carte despre asa ceva. Sa nu-ti inchipui nici ca nu stiu cum sa fenteze parintii cu tehnologia. Mai ales, sa nu-ti inchipui ca se informeaza despre altceva decat ce fantezii isi fac parintii ca i-ar invata la scoala... plus poate cateva chestii despre menstruatie. Pe scurt: inocenta aia invocata atat de des nu exista.

Apropos, LGBT ala de care se sperie atatia? Da, s-au intalnit deja... decent sau mai putin decent (e foarte fetishizat pe site-urile de adulti). Interesant ca nu au devenit brusc toti gay, nu? Bine, pe logica "devii ceea ce vezi", ma intreb de unde au rasarit homosexualii ca doar pana relativ recent vedeai doar cupluri hetero si doar si in familie ii vedeau pe mama si pe tata...

Contrar asteptarilor unora, educatie sexuala =/= p. ornografie. Cel putin in alte tari... ca in Romania nu avem inca o programa. Stii in ce consta in "perversul" Occident? Igiena intima, diferente intre baieti si fete (mai light sau mai clinic, in functie de varsta, dar nici pe-aproape sexy), schimbari hormonale si comportamentale, contraceptie, sarcina, avort, boli cu transmitere sexuala, cum sa recunosti abuzul ca victima, respectiv observator, cum si cui sa i te adresezi, etc. Hai sa-ti zic partea socanta: partea aia de gen si orientare se axa pe "hey, oamenii astia exista, sunt tot oameni ca restul si nu e ok sa fie discriminati/bullied"... culmea ca nu-ti zicea ce misto e sa fii de orice orientare sau sa te identifici ca orice gen.

Daca tu ai avut parte de educatie sexuala pe bune acasa sau la scoala (indiferent cum se numeste ora), super. Serios. Hai sa-ti zic ce am intalnit eu, insa... nu intr-un sat uitat de lume si nu doar oameni dintr-un mediu precar:
- adolescente care au intrat in farmacie sa ceara pastila de a doua zi... si nu putine;
- adolescente speriate ca sangereaza pentru ca nu le-a explicat nimeni ce e aia menstruatie; femei tinere care au mari nelamuriri in ceea ce priveste menstruatia (de barbati nu mai zic, dar macar ei au scuza);
- tineri, clasa a 12-a, care nu stiu cum se pune corect un prezervativ;
- persoane de diverse varste care nu stiu ce efecte nocive pot avea contraceptivele sau care cred ca e perfect ok sa iei cate o pastila dupa fiecare contact ca deh, cu prezervativ nu se simte la fel de bine; care nu isi pun problema consecintelor pe care le poate avea o sarcina nedorita sau un avort, atat la adolescente, cat si la femei in toata firea, atat din punct de vedere fizic, cat si psihic si emotional;
- persoane pana in 40 ani care nu stiu daca o secretie e normala sau anormala... inclusiv care au confundat ovulatia cu candidoza (nu ma refer ca ar trebui sa se diagnosticheze singure, ci doar sa-si dea seama cand e cazul sa mearga la doctor);
- adulti care cred ca sunt 0 sanse de sarcina sau transmitere de boli in cazul unui contact neprotejat daca tipul o scoate fix inainte sa ejaculeze; iar BTS care se pot transmite si oral sunt un concept necunoscut inca;
- BTS? Aaa... era ceva cu HIV, nu? - adult.
Sunt mult mai multe exemple care te lasa masca, fiindca ar trebui sa fie chestii de cultura generala.

Apoi mai e mentalitatea aia idioata de victima e intotdeauna vinovata. A venit pe intuneric singura? Pai, da, si-o cerea. N-a anuntat politia imediat? Pai, da, ca i-a placut. Sa mai zic de stirile alea despre rude/vecini care au abuzat copii, chiar si ani de zile pana sa fie arestati? Copii mici care au ramas cu sechele, traume care puteau fi evitate daca ar fi fost invatati ca nu e ok ca X sa te atinga in felul Y si ca ar trebui sa ii spuna unui adult de incredere (bineinteles, abordate intr-un mod potrivit varstei).

Sa mai continui? In tara in care se intampla cele de mai sus, da, consider ca e nevoie de educatie sexuala. Daca parintii n-o fac, macar scoala s-o faca. Numai sa o faca responsabil si corect, nu de mantuiala.

| MrJoker30 a răspuns:

Da ăia din epoca de piatră au făcut educație sexuală în școală?

| MingDynasty a răspuns:

Negativa si sper sa nu se intample

| Alex08062018 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui introdusa

| Marcus99 a răspuns:

O parere foarte buna

| Andrei226035 a răspuns:

O parere foarte buna