| geoconda a întrebat:

Ce părere aveți de educația sexuală în școli?

Răspuns Câştigător
| Forza4Milano a răspuns:

Educatia sexuala nu trebuie facuta in scoala.Este de ajuns ce iti spune parintele tau ca sa pricepi cum se fac copii.Trec in clasa a 7 a si va spun cu cea mai mare sinceritate ca la cat de obsedati si perversi sunt colegii mei asta nu va face decat sa le indulceasca placerea de a vorbi de organele genitale.Adica daca esti obsedat de filme pornografice asta nu va face decat sa iti umple capul de si mai multe chestii. A si apropo ca am citit toata conversatia din comentarii. Domnule sunserios daca in occident se drogheaza oamenii si uite cum e in Canada ard biserici si noi trebuie sa facem la fel? Rusine.

210 răspunsuri:
| troleibuz a răspuns:

O parere buna, cu toate ca nu ar produce mari efecte in viitorul apropiat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Una foarte buna... Daca ar exista acesta educatie. Insa BOR face toate eforturile sa nu existe acesta educatie

| AnastasiaK a răspuns:

În teorie mi se pare o idee foarte bună și chiar extrem de necesară.

În practică...la început cel puțin nu mă aștept să aibă vreun succes. Cred că în multe instituții nu ar fi luată în serios nici de elevi, dar nici de părinți și profesori. Probabil ar fi un fel de religie/desen/muzică/sport.

| wildthing a răspuns:

Sunt de acord ca un copil trebuie sa primeasca anumite informatii cand ajunge la o anumita varsta, ca sa nu faca tampenii si sa nu-si puna viitorul in pericol din cauza unei decizii gresite. Cand trebuie sa primeasca aceste informatii, trebuie sa decida parintii. E nevoie de un curs special la scoala pentru asta!? Pentru ce!? Pentru niste informatii pe care i le poti da unui copil in maxim o jumatate de ora? Dureaza mai mult sa-i spui de ce trebuie sa se fereasca si ce-i bine si ce-i rau, cand vine vorba de sex si de inceperea vietii sexuale!? Nu cred! Ne-a prostit complet "progresismul" asta care ne este bagat pe gat de phihopatii din vest. Le bagi copiilor un curs in programa scolara ca sa-i obisnuiesti cu toate ciudateniile pe care vestul le promoveaza ca fiind normale?! Vor sa indoctrineze baieteii de cativa anisori ca e ok sa se iubeasca cu alti baietei!? Javre nenorocite! Vor sa perverteasca totul!

| Mirel4412 a răspuns:

Educatia sexuala doar in clasele 7-8 si in liceu, poate chiar din liceu.
Nu o sa aiba un efect mare, poate minuscul, copiii afla de lucrurile astea de mici de la colegii/ prietenii mai mari, plus ca in clasa a 8-a se invata despre organele de reproducere, dar lite...

| zurick a răspuns:

Trebuie să fie materie obligatorie. Nu degeaba avem mame minore..., iar BOR ar trebui să-și vadă de treaba lui că nu ne dorim să rămânem tot înapoiați... iar educația sexuală nu e invitație la sex

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru wildthing):

Parintii din Romania nu fac acasa educatie sexuala cu copii tocmai pentru ca au fost si ei la randul lor crescuti in mediul ortodoxo conservator si cu frica de vest ca ii face gay.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În scoli nu cred că este cazul să fie introdusă, fiind suficiente acele ore de la anatomie din clasa a 7-a, pe care profesorii ar trebui să fie încurajați să le trateze cu responsabilitate.
În schimb, în licee cred că lucrurile stau altfel. Susțin faptul că ar trebui să existe o educație în acest sens, ceea ce presupune explicarea pe înțelesul tuturor al procesului de formare a unei sarcini și chiar explicarea metodelor de contracepție, cu riscurile pe care le prezintă. Exceptând orice fel de propagandă, desigur. Nu sunt pro contracepție, însă într-o țară care e pe locul 2 la avorturi, sunt sigură că aceste informații ar schimba lucrurile într-un rău mai mic, dacă pot spune așa... Măcar să mai domolim acest masacru care se întâmplă anual, chiar în rândul adolescentelor.
Să fie clar, nu promovez un stil de viață în care să uităm de valori, valorile ar trebui insuflate de acasă, iubirea pentru tot ce înseamnă familia cu adevărat și castitatea cu care oricine ar trebui să intre în ea.

| geoconda explică (pentru troleibuz):

Așa e. Nu schimbă cu nimic. Fetele care fac copii la 14 ani, vor face în continuare! Că așa e la noi, unele se mărită mai devreme chiar și cu acordul parintilor.

| geoconda explică (pentru anonim_4396):

Exact! Exista acum ora de ecologie, care este deja de ajuns. Chestii despre sanatate si multe altele. Eu cred ca este in scoli un opțional de bun-simt, nu era nevoie de altul. Deci exista educație, nu ce Vrajeala baga ei. Dar nu conteaza. Scoala vrea să îi învețe să își satisfacă plăcerile, chiar și de la vârste fragede, dar ii invata in asa fel, incat sa nu se aleaga cu o astfel de povară, cu un copil!
Nu avem cum sa schimbam acele adolescente care făceau copii, pentru că mereu vor exista. Încă de la grădi îi învață pe copii că e ok dacă băieții se cred fetițe sau invers, fetele vor să fie băieți. E în programa lor din toată Europa si toată SUA

| geoconda explică (pentru zurick):

Nu spun că este o invitație la asemenea acte, dar in scoli exista deja materii cu bun-simt, adică, ecologică, biologie, anatomie, si se invata lucruri despre sanatate, despre construcție, menstruatie, si multe altele. Acum, fetele care fac copii la 14 ani, vor face în continuare. Asa sunt facute! Benefic pe naiba să le bagi în cap copiilor că pot avea x identități de gen

| geoconda explică (pentru wildthing):

Sa inteleg ca nu sunteti de acord?

| geoconda explică (pentru zurick):

Ceea ce nu înțelegeți este ca ei vor sa prostească si copii cuminți!

| Frank51 a răspuns:

Există cineva, pe lumea asta, care să aibă o părere negativă? Aș vrea să știu și eu ce a fumat, și dacă se poate să-mi dea și mie puțin.

| geoconda explică (pentru Mirel4412):

Clasele 7-8? Păi ce se va ajunge de aceștia? Oare? Copii sunt mai pervers decât ar crede oricine! De asta spun, exista deja materii care ii invata aceste lucruri!

| wildthing a răspuns (pentru suntserios):

Du-te mah si te plimba cu propaganda ta! Eu sunt ateu si tot mi-e scarba de homosexuali...si nu cred ca ar trebui sa li se insufle baieteilor ideea ca e ok sa fie homosexuali. Daca atunci cand vor creste vor decide ca lor le plac barbatii, e treaba lor, sa se iubeasca ei cu cine vor, dar fara propaganda. Mai au astia un pic si-i proslavesc!

| geoconda explică (pentru Frank51):

Nu înțeleg ce vrei să spui! Adică esti de acord cu educația sexuală si nu vezi nici o problema in asta si crezi că nu ar trebui să existe oameni cărora sa le displaca acest subiect?

| wildthing a răspuns (pentru geoconda):

Tu ce crezi?winking

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru wildthing):

Vezi ce inseamna lipsa de educatie sexuala. Tu crezi ca asta vor invata copii la scoala, cum sa fie homosexuali... Loool. Atat poti tu sa intelegi din situatia asta. Si atat poti tu sa transmiti mai departe unui copil pe care incerci sa il educi acasa.

| geoconda explică (pentru wildthing):

Deci nu sunteti de acord? Nici eu nu sunt de acord cu educația sexuală în școli! Există deja materii cum ar fi biologia, anatomia, ecologia care ii invata pe copii lucruri despre construcția omenească, despre menstruatie, despre vise umede la băieți, stiu, stiu, este normal, si este uman. Este dreptul fiecăruia să se cunoască, dar de asa ceva nu cred ca avem nevoie. Unora nu le vine să creadă că există oameni care nu susțin ed. Sexuală. Asa ceva ar trebui acasă cu părinții să se discute, mai pe ocolișuri, ca mna, e rusine aia, dar se invata pe parcurs, acasă. Vai, ca e benefic. Benefic pe naiba să le bagi în cap copiilor că pot avea x identități de gen. Un medic elvețian a propus ca la orele alea de educație "pentru viață" profesorii să dezbată cu elevii și chiar să se uite împreună la filme din alea... Încă de la grădi îi învață pe copii că e ok dacă băieții se cred fetițe sau invers, fetele vor să fie băieți. Nu e normal. Stiu, și eu mi-aș fi dorit să fiu baiat, dar... era doar din plictiseala. Cred ca fiecare dintre noi ne am gândit macar odata la asa ceva, dar nu am si pus in practica. Eu zic ca e ok sa se pastreze această rusine in scoli. Tocmai, din cauza rușinii se ajunge la depravare.

| Frank51 a răspuns (pentru geoconda):

Evident. Cum să-ți displacă mă educația sexuală, nu este știință exactă ca matematica, asta mai zic să-ți displacă dacă nu ai anumite capacități, dar în principiu doar celor slab educați le displace "educația" în general, fie ea sexuală, matematică sau fizică.

| geoconda explică (pentru suntserios):

Dar ce vor învăța? Ce îi vor învăța de fapt? Tu ce poti sa înțelegi din situația asta? Un copil cuminte, se educa și singur. Dar mult conteaza educația de acasă.

| wildthing a răspuns (pentru suntserios):

Bah! Deja de practica in scolile din vest ca baieteii sa fie pusi sa joace roluri de fetite si invers! Trezeste-te! Chiar nu vezi ca e un plan la mijloc?! Ce crezi ca-i vor invata pe copii in atatea ore de sexologie? Ce-i atat de mult de discutat despre sex, cand copiii ar trebui sa invete matematica, limba romana, istorie, geografie, fizica, chimie, etc? Chiar sunteti spalati pe creier si nu vedeti ce se intampla?

| geoconda explică (pentru Frank51):

Si ce rost ar avea? Mai bine o oră de matematica decat una de educație sexuală. Educație sexuală, tocmai, educația de acasă, din ce vad din familii. Sa ramana discret acest lucru in scoli, să se păstreze rusinea! Ar fi o oră, ca și sportul, sau desenul, sau muzica, fără importanta si doar se pierde timpul, in loc sa înveți fizica, care e esențială. S-ar pierde timp si s-ar pierde degeaba, ca mereu vor exista copii care sunt răi de mici, si fac ce vor de mici. Mereu vor exista fete care să rămână gravide de tinere, pentru ca asa e!

| wildthing a răspuns (pentru geoconda):

Stiu, am citit si eu despre ceea ce ai scris. Asa e cu acele jocuri in care copiii sunt pusi sa joace roluri de sex opus.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru geoconda):

Pai tu ce crezi ca ii vor invata? Cum sa se f.u.t.a in c.u.r?

Ai idee cate fete nu stiu nimic despre menstruatie? Citeste in spanac aria de se.x de aici si ai sa vezi.
Ai idee cate fete sunt rusinate ca sunt la mentruatie si au impresia ca e ceva rau si anormal?

Ai idee cate fete majore deja nu stiu ce inseamna contraceptie sau cum sa aiba o igiena intima corecta?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru wildthing):

O sa fie ora de ***.ut in c.ur cam asa vezi tu lucrurile... Citeste mai sus ce i-am zis si celuilalt tanatalau

| geoconda explică (pentru wildthing):

Da. Suntem mulți cu păreri diferite pe aici, noi nu ii inteleg pe ei, ei nu ne inteleg pe noi. Eu cred ca nu isi au rostul asa ore, se pierde timpul si tot acolo se ajunge, de fapt, nici nu se pleacă măcar...
Mie, dacă mi-ar fi predată asa materie, trecând în clasa a 10-a, nu mi-ar folosi cu nimic. Doar să mai aud o dată niște chestii, despre care aud si întâmplător si din curiozitate de la prieteni, familie, google! Deci, si ca as stii mai bine cum sa ma protejez si chestii, tot nu as face o. Adică, nu as face o deloc. Pentru că sunt de varsta mica, si nu mi se pare normal acum. Deci si ca as stii toate metodele din lume, nu as face o. Pe tru ca sunt unul dintre acei copii cuminți. Asa si cu cele mai depravate fetițe, ca să le spun asa, nu va avea nici un efect asupra lor.

| halogen001 a răspuns:

E un lucru bun. Lipsa educatiei e un lucru rau.

| geoconda explică (pentru suntserios):

Doar pentru că realitatea ta, nu este și realitatea mea, asta nu înseamnă că sunt cum spui tu că sunt. Eu nu am jignit. Respect parerea ta, chiar dacă nu sunt de acord cu ea. Ok, înțeleg, asa vezi tu lucrurile. Nu, Nu am spus că văd asa lucrurile. Citeste si tu putin pe aici daca te intereseaza si vezi sa nu mai arunci vorbe aiurea.