| ovidasmihai a întrebat:

Ce parere aveti de top 10 Romania Facultati:
1. Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iași (locul 576 în lume)
2. Universitatea din București (locul 941 în lume)
3. Universitatea "Babeș Bolyai " din Cluj Napoca (locul 1007 în lume)
4. Universitatea Politehnică București (locul 1055 în lume)
5. Academia de Studii Economice București (locul 1136 în lume)
6. Universitatea Tehnică Gheorghe Asachi (locul 1262 în lume)
7. Universitatea Tehnică din Cluj Napoca (locul 1387 în lume)
8. Universitatea Politehnică din Timișoara (locul 1461 în lume)
9. Universitatea de Vest din Timișoara (locul 1700 în lume)
10. Universitatea din Craiova (locul 1729 în lume)

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Inseamna ca in Moldova se face carte serioasa. De fapt, nu-i de mirare, caci si marile personalitati ale literaturii, muzicii si desenului romanesc provin tot din Moldova (Eminescu, Sadoveanu, Creanga, Ciprian Porumbescu, George Enescu, Corneliu Baba, Octav Bancila si multi, multi altii.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Topul s-a realizat in functie de vizibilitatea universitatilor pe internet (cat de bine se promoveaza institutiile in domeniul online), nu de cat de bine invata studentii sau cat de tari sunt profesorii. Lasati-l pe Eminescu, multumiti IT-ului!

Si, ceea ce poate ar fi trebuit sa observati din intrebare e faptul ca nicio universitate romaneasca nu se afla in elita universitatilor din lume.

http://www.ziare.com/......ne-1034600

| yellowalien a răspuns:

Am intrat la UAIC; anul acesta voi vedea pe pielea mea cum ehee hee

| IrinaAndreea a răspuns:

Spun ca UAIC isi merita locul, pentru ca invat acolo si e super. big grin