| vladuss09 a întrebat:

Ce parere aveti despre aceasta petitie cu scoaterea limbii latine din invatamant?
https://petitieonline.net/petitie/28605151
Eu cel putin as fi de acord si as semna asa ceva.
P.S. nu este a mea.

6 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Eu nu-s de acord sa o scoata.

| GdX a răspuns:

Mare lucuru. O materie de un semestru in 12 ani de scoala. Mie mi-a placut latina si cand merg si vizitez obiective istorice citesc ce scrie in latina.

| AFR81 a răspuns:

Daca tot am facut religia optionala si vrem sa scoatem si latina, de ce nu facem o petitie sa desfiintam si scoala? Nu sunt de acord si nu as semna asa ceva. Latina, chiar daca nu este chiar o materie folositoare in viata de zi cu zi, are importanta si farmecul ei.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu prea sunt de acord cu asta. Cu ajutorul limbii latine, putem afla cum au evoluat celelalte limbi care deriva din latina (spaniola, portugheza, italiana, franceza, romana si catalana).
Daca nu am sti latina, probabil nu am avea o baza, nu am sti daca o limba deriva din limba latina sau nu.
Latina sta la baza celorlalte limbi romanice care deriva din aceasta.
Oricum nu mai este folosita in nici o tara acum, si nimeni nu prea vrea sa o mai invete, dar totusi nu cred ca ar fi nevoie sa fie desfiintata.

| justanotheruser99 a răspuns:

De ce nu s-a facut mai repede? Sunt total de acord. Am urat din totdeauna latina. O limba moarta, predata de o profesoara aproape moarta. (Aici vorbesc serios de 2 ori si-a rupt mana, a fost lovita de o masina dar ea tot venea la scoala si ne facea vietile un chin. Iti vine sa crezi? Si moartea fugea de ea! laughing )

| ALGator a răspuns:

Există și o cale de compromis. Predată altfel, cu ceeace e esențial, 1/2 sau un an, opțional.