| MisterKat a întrebat:

Ce parere aveti despre Biserica Ortodoxa din Romania? Mie mi se pare o mare tampenie, controleaza si manipuleaza populatia tarii, si cum in mediul rural sunt multi oameni needucati(ca sa nu spun prosti), e foarte simplu sa ii influentezi pe ei; chestia asta e valabila si la orase, voi ce parere aveti?

PS. Si sa va spun de ce cred asta: mi-au spus colegii, parintii ca in momentul in care au fost la spovedit, preotul a intrebat daca a facut sau nu sex.
De asemenea, am vazut la b1tv la emisiunea lui Oreste,
si a spus ca a fost cu un prieten la spovedit pe vremea cand aveau 17-18 ani si apoi preotul l-a intrebat daca: "a pacatuit cu femei" la care Oreste a zis ca a pacatuit doar cu barbati (un raspuns la misto, desigur), si reactia preotului a fost foarte violenta, l-a dat afara din Biserica si plus ce mai zic popii...
(Chestia asta o stiu de la B1TV cand m-am uitat o data la emisiunea "Codul lui Oreste" - asta e pentru cei care cred ca poate mint).

Răspuns Câştigător
| ilikemusic a răspuns:

Sincera sa fiu sunt de aceeasi parere cu tine sa va dau un exemplu: daca ati fi in locul meu v-ati mai duce la biserica unde preotul nostru se picteaza in biserica parca ar fi un sfant si atunci cand se duce lumea cu pomana la biserica tot tipa si ii alunga pe tigani parca ei nu ar fi tot oameni ii face scarbosi si borati scuzati limbajul dar fix asa a spus sincer eu nu vreau sa am de-a face cu asta si faza cu oamenii de la tara sincer cred ca u nu ai spus asta in nume de rau si cred ca ai dreptate la tara sunt mai multi batrani care cred ca daca se duc acum la batranete la biserica sunt iertati pentru toate pacatele lor si pinky sa stii ca eu sunt sigura ca daniel nu a spus in nume de rau cand a pomenit de cei de la tarawinking

16 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Opa. Ce curaj sa abordezi bor-ul intre atatia ortodocsi. Chestia cu 'daca au facut sex' nu mi se pare o intrebare o ciudata. Sexul premarital e considerat pacat de religia ortodoxa (si nu numai, dar despre asta vorbim acum), asa ca era normal sa intrebe daca omul a pacatuit, ca sa ii curete pacatele. Personal, cred ca BOR are o putere prea mare. Mi-a zis cineva la o intrebare, ceva de genul :Romania=stat crestin. Noup. Romania e un stat, iar mare parte din populatie e crestina. Eu cred ca ar trebui sa fie despartite responsabilitatea legala, administrativa etc. de cea religioasa. E vorba de libertate de cult, nu am nimic cu mersul oamenilor la biserica (eu nu sunt crestina, insa respect principiile de viata ale celorlalti) si nimic cu preotii. Nu ma scandalizeaza aparitia lor in ziare, pentru ca nu ii ridic la rang de sfinti sau mai stiu eu ce. Cat despre gluma lui oreste, repet, in contextul bisericii ortodoxe, reactia preotului a fost normala, fie fiindca l-a crezut, iar homosexualitatea e pacat (in opinia majoritatii crestinilor), fie ca s-a simtit jignit de gluma respectiva. Asa ca, in afara de controlul prea mare pe care il detine, nu am nicio problema cu BOR-ul.

regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca o biserica trebuie privita prin prisma unor indivizi care pretind ca o slujesc. Biserica Ortodoxa condamna pacatul, nu pe pacatos; iar daca un preot a reactionat astfel inseamna ca a fost cel care a ridicat primul piatra, prin urmare cred ca a gresit. Si asta indiferent daca a luat in serios remarca lui Oreste sau numai a considerat ca acesta a luat in deradere taina spovedaniei.

| MisterKat explică:

2. pinky iti respect opinia ta dar lasa-ma sa dau drept la replica, adica sa iti spun ca nu ma cred mai destept decat ei si mai tare ai dreptate in ceea ce priveste felul oamenilor de a fi, sunt mai linistiti si traiesc intr-un mediu pasnic.
Nu cred ca nimeni nu are dreptul sa se implice in viata privata/intima a cuiva, nu crezi ca asta se numeste comunism?

Da, psiholoaga am ceva curaj, ca doar asta ar trebui sa caracaterizeze un om matur (am 18 ani), un barbat in devenire, corect?

Pana acum raspunsurile au fost faina, cel mai tare a fost al Psiholoagei si Alexandrinei.

| MisterKat explică:

Relax, oameni buni!
Dar cati credinciosi avem noi pe aici pe TPU.ro...winking
Unul zice ca ii pare rau ca mi-a citit intrebarea(nimeni nu te pune si te obliga sa o citesti, de la primele randuri o lasi balta, la fel ca si la o carte de la primele 15-20 de pagini, daca nu iti place o carte, te lasi de ea si iei alta mai faina).
Unu' zice ca aproape sunt prost, poate cine stie, daca zici tu.winking
pinky, Nobody, harciog... Evul Mediu, va suna cunoscut? Daca traiati in vremurile acelea, sigur erati in cea mai inalta clasa sociala, la fel ca in perioada comunista, cand securistii si "clasa muncitoare, clasa conducatoare" erau in topul/fruntea" societatii.

Eu pot sa spun, ca dupa atatia ani de viata, e ceva supranatural, ceva ce a creat. Daca stai sa te gandesti profund, multe lucruri din Biblie sunt cu multe intelesuri, cu doua taisuri; dar depinde de felul fiecaria de a intelege si de a analiza.
Nu am spus niciodata ca oamenii de la tara sunt mai prosti ca noi, sincer! Ce e la oras e si la tara, dar nici sa nu te astepti ca la tara e un nivel super super dezvoltat. Ca si dovada, uita-te pe TVR2 la emisiunea D'ale lu' Mitica (parca asa se numea emisiune), o emisiune care e strict legata de ce e in Romania. Stii si tu pinky, ca mediul rural e mai putin dezvoltat decat mediul urban in ceea ce priveste perspectivele, asteptarile de la viata, felul de a privi viata...

Nobody, sincer mi-ai facut cam prea multe "dedicatii", tu nu crezi asta? Scuza-mi indecenta, tovarase Nobody, ai persoane din familie care lucreaza in domeniul religiei ortodoxe /ai terminat seminarul teologic? Nu trebuia sa te "aprinzi" asa de tare!

Si ultimul rand e pentru toti habotnicii din Romania anului 2009: in acest an, dupa stiinta mea se fac 20 de ani de la Revolutie, ceea ce inseamna ca suntem acum intr-o societate DEMOCRATICA, unde dreptul la libera opinie, asociere, exprimare este garantat prin lege! Ca urmare, eu "tinar smecher si educat in spiritul lumii" tin sa reamintesc ca daca eu nu vreau sa cred intr-o religie nu ma poate obliga nimeni!

PS. Exact ca si ilikemusic, am vazut cazuri de "prea cinstiti" popi care folosesc un limbaj destul de "evlavios" numai bun pentru o "blagoslovenie"! Multi oameni au avut de suferit din cauza Bisericii! Sunt multe si multe chestiuni care pot fi abordate, dar se pare ca cu atatia oameni habotnici e greu sa iti exprimi opiniile.
Sa va binecuvanteze in cine credeti voi! Pace! happy

| Ben. a răspuns:

Asta arata (dc mai era nevoie )cata educatie, cat isi iubesc aproapele si cat de toleranti sunt prea"cinstitii" prelati.si normal sa-l dea afara, fiindca e biserica lu' ma-sa, care i-a lasat-o k instrument de umflare a ficatului, colonului si buzunarului personal. dar instrumentul e cel mai eficace cd e folosit k ariel de creiere.

| Alexandrinaa a răspuns:

Sunt oameni si oameni. Unii cred, altii nu cred. Unii se liminteaza, altii nu se limiteaza si cauta mereu raspunsuri cu privire la existenta si scopul vietii individuale. Fiecare biserica are preoti/rabini/pastori care pot sa fie mai putin morali in ceea ce fac. Nu putem generaliza. In fiecare religie avem lucruri care ne incomodeaza, sau lucruri care ne fac sa ne simtim stramtorati, iar atunci avem tendinta sa afirmam lucruri care i-ar putea jigni pe adeptii respectivei religii. E drept ca e bine sa spunem, dar in asa fel incat sa nu jignim pe ceilalti, pentru ca oricum unii sunt asa de credinciosi incat nu vor accepta niciodata alta idee. Trebuie sa ne obisnuim cu ideea aceasta. La o adica, orice biserica tinde sa-si stranga cat mai multi adepti, unii poate chiar violent...asta e. Toleranta - regula de aur a moralitatii...

| Diva a răspuns:

Si eu cred la fel ca tine

| sese a răspuns:

Ca in toata lumea Biserica ca institutie este o forta de care oricare guvern va tine cont.BOR este o biserica autocefala adica se conduce singura (spre deosebire de Biserica Catolica care are pontif suprem Papa la Vatican)
Desigur este foarte bogata si influenta (are si mireni in administrativ) Desigur azi pare o institutie anacronica pentru ca n-au facut nimic(prelatii) pentru modernizare.Totusi se bucura de cea mai mare incredere in randul populatiei.In nici un caz nu este o prostie.
PS. Trinitas este emisiunea TV a BOR.

| GreenSky a răspuns:

Scuza-ma dar ce ai cu oamenii din mediul rural? te crezi mai tare si mai inteligent daca locuiesti la oras? din prostiile care le-ai scris mai sus nu demonstrezi acest lucru...
am o mare admiratie pentru oamenii care traiesc la sate...intru-un mediu atat de pasnic si sanatos, nepoluat...
in legatura cu Biserica...citeste mai intai biblie ca sa vezi ke e bine si ce e rau iar apoi ai dreptul sa iti dai cu parerea...si de cand ai tu dreptul sa judeci preotii si ceea ce fac ei? normal ca are dreptul sa te intrebe daca ai facut sau nu sex pentru ca in biblie scrie ca trebuie sa te casatoresti virgin... dar normal ca tu nu sti.tot ceea ce poti face e sa critici...

| GreenSky a răspuns:

Comunism sau nu, totusi ce drept are cineva sa se implice in ceea ce faci tu si sa iti critice orice miscare?/fiecare are dreptul sa isi traiasca viata asa cum doreste pentru ca omul a fost creata o fiinta libera.
spune-mi sincer, daca cineva ar fi interesat foarte mult de viata ta privata si de fiecare lucru pe care il faci nu ai reactiona? fiecare are nevoie de intimitatea lui...

| ka2 a răspuns:

Pai pentru asta a fost inventata biserica/Dumnezeu... pentru frica de ceva... sa manipuleze

| AllenTJ a răspuns:

In primul rand biserica in general este un lucru facut de oameni, ca ei sa se simta mai bine gandindu-se la ceva de dupa moarte. In al doilea rand eu cred ca exista un Dumnezeu poate nu ortodox sau catolic etc, dar exista ceva presus noua. In al treilea rand gadestete la o chestie : Pamantul se afla intr-un sistem solar, sistemul solar se afla intr-o galaxie, galaxia se afla intr-un univers, gandeste-te la o chestie cum sa nu fie ceva acolo cand sunt infinit de multe posibilitati sa fie o planeta ca a noastrawinking cu acelasi forme de viata. Este ceva presus noua, se numeste adevarul aboslut, niciodata nu o sa putem sa ajungem la el. Poate doar sa aspiram la el. Cheers and good luck

| ramona_5587 a răspuns:

Si eu cred aproximativ aceeasi lucru...
o sa iti zic mai multe cand voi avea rabdare sa sciuhappylaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai o credinta a ta? ce are a face oreste sau popa, de care spui cu credinta ortodoxa? la spovedit nici nu trebuie sa te intrebe popa. te duci cu lectiile facute, si cu toate pacatele. tu te duci la misto? Dumnezeu iti iarta pacatele facute, iar cele nefacute, dar marturisite iti sunt luate drept dorinte. ia ghiceste de catre cine? cainta este cazna sufletului.in rest Dumnezeu cu mila tinere smecher si educat in spiritul lumii, al carui stapan al veacului asta cred ca stii cine este. Oreste sa te miluiasca.si popa sa te ajute sa faci saltul cel mare. cand va veni ceasul.adica,sa traiest pana vei muri.si sa mori cand iti va veni sorocul.nu o lua in nume de rau. e o realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asemenea jigniri, atit de usor, si de la un om care nu are nici macar cultul muncii... e vina mea ca ti-am citit intrebarea.

| claudiamiriam a răspuns:

Fiecare padure are uscaciunile ei si nu e frumos sa ii judecam pe ceilalti pentru ca fiecare om are o personalitate si are in instoria sa evenimente ce l-au determinat sa gandeasca sau sa actioneze intr-un anumit fel.
Parerea mea este ca unii preoti, calugari, "plictisiti" de atatea restrictii, cauta sa "evadeze" si, de aceea, au momente in care sunt rebeli. Religia ne spune ca pe ei incearca mai mult diavolul sa ii ispiteasca, deci e de inteles. Nu fa ce face popa, ci ce spune popa!
Daca te intereseaza teologia, poti sa faci facultatea si ca sa nu o fi facut degeaba, te faci preot. Doar castigi bine. Cam asta e treaba. Am cunoscut si eu preoti care imi vorbeau in sictir, care se uitau la bani inainte sa ii dau, care aveau vila si masina, dar asta e. Ii suport si ma "folosesc" de ei ca sa ajung mai usor la Dumnezeu, prin cele Sapte Taine.
Biserica si mass-media sunt jucarii in mana masoneriei, care are tot interesul sa murdareasca imaginea primeia prin intermediul celei de-a doua, deci sa distruga religiile.
Cat despre oamenii din mediul rural, ii consider mai spirituali decat noi, cei din mediul urban. Desigur, mai sunt si exceptii, dar, cum Dumnezeu ne-a lasat o lume frumoasa, sa o vedem asa cum ne-a lasat-o.