| alexRE a întrebat:

Ce parere aveti despre Divina Comedie a lui Dante Aligheri mai les prima parte infernu? Ciudata dar totusi foarte interesanta carte.

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Inca nu am citit Divina Comedie desi intentionez sa o fac. Am citit insa Viata lui Dante de Giovanni Boccaccio si am intalnit pasaje foarte interesante din Divina Comedie care mi-au placut mult. Iti sugerez sa citesti si cartea aceasta a lui Boccaccio care a fost spun eu cel mai fidel admirator al sau prezentand faptele cat mai real cu putinta prin viziunea unui prieten si credincios al vietii traita de acest mare om. Iti prezinta multe detalii de care poate nu ai cunostiinta.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am citit cartea, dar am cautat pe net referate despre ea si pasaje. Dante Aligheri ori a fost un talent nemaivazut, ori un nebun.