| Evileye6 a întrebat:

Intrebare pentru credinciosi, ce parere aveti despre "Divina comedie" a lui Dante?

Răspuns Câştigător
| Dorugar a răspuns:

Depinde la cine te referi cand te referi la Biblie!
De exemplu Dumnezeu niciunde in Biblie nu pomeneste nimic de Rai si de Iad sin nici de Purgatoriu. Dar in schimb pomenesc despre Iad si Rai niste cioflingari prapaditi si primitivi ca Luca, Ioan sau Marcu.
Acum depinde pe cin vrei tu sa crezi
Ai de ales intre Dumnezeu Creatorul si niste cioflingari primitivi...tu in cine crezi?
Asta ca sa nu mai intru in amanunte si sa-ti explic ca Isus s-a scarificat ca tu sa nu ai pacate indiferent de ce si cat rau faci.

5 răspunsuri:
| Dorugar a răspuns:

Tema asta intra la topicul cu cultura si nu la cea cu religia!

| Evileye6 explică (pentru Dorugar):

Scuze, eram doar curioasa, voiam o parere subiectiva a unui credincios, de asta am specificat "pentru credinciosi", daca voiam una obiectiva si neutra as fi postat la topicul despre cultura.

| Dorugar a răspuns (pentru Evileye6):

Pai tu crezi ca un credincios citeste Dante`
Pentru ei nu exista alta carte decat Biblia!

| Evileye6 explică (pentru Dorugar):

Dap...ce sa zic, cam ai dreptate la faza asta...

| Lucică1998 a răspuns:

Nu am citit Divina Comedie, dar am citit cărți care o aveau ca subiect principal si din cate știu eu despre aceasta carte, cred ca e o capodopera, privită din punct de vedere literar, dar din punct de vedere religios, este doar o fantezie, adică Dante avea o imaginație foarte bogata si atat. Ce descrie el acolo despre iad e total eronat, din simplul motiv ca pune păcătoșii pe categorii de cazne, când Biblia afirma ca orice păcat e egal in ochii lui Dumnezeu. In ce privește partea a doua cu purgatoriul, nu exista un fundament Biblic pentru credința ca un asemenea loc chiar exista. Despre ultima parte nu știu prea multe asa ca ma abțin sa comentez.

| Dorugar a răspuns (pentru Lucică1998):

Depinde la cine te referi cand te referi la Biblie!
De exemplu Dumnezeu niciunde in Biblie nu pomeneste nimic de Rai si de Iad sin nici de Purgatoriu. Dar in schimb pomenesc despre Iad si Rai niste cioflingari prapaditi si primitivi ca Luca, Ioan sau Marcu.
Acum depinde pe cin vrei tu sa crezi
Ai de ales intre Dumnezeu Creatorul si niste cioflingari primitivi...tu in cine crezi?
Asta ca sa nu mai intru in amanunte si sa-ti explic ca Isus s-a scarificat ca tu sa nu ai pacate indiferent de ce si cat rau faci.