| Daria a întrebat:

Ce parere aveti despre poezia Povara de Marin Sorescu?

Răspuns Câştigător
| Artemisia a răspuns:

Este o poezi care are 100% dreptate.
azi am studiat-o la romana, plus ca trebuie sa facem o compunere pe baza ei.
mai bine citesc o carte, decat sa stau sa ma uit la incultii care sunt difuzati pe posturile de televizune din Romania, sincer.
macar dintr-o carte ramai cu ceva, care bagi la cap, dar de la tv cu ce ramai.
pe mine, unu, cartiile care le-am citi m-au ajutat in luarea deciziilor.
multi compara cititul unei carti cu moartea de om si desigur super mega plictiseala!
sau pur si simplu considera cititul unei carti, timp pierdut!
timpul care il petreci citind o carte este TIMP CASTIGAT!

parerea mea.

please funda?

| Maryana_Stancu_1997 a răspuns (pentru Artemisia):

Si ce compunere ai facut pe baza ei?

2 răspunsuri:
| AaAaAaAaAaA a răspuns:

O carte mica,
N-am luat cu mine
Decat o carte subtire,
Asa ca o frunza.
Asa ca o viata de om.

M-am gandit c-o sa ma doara spinarea.
C-o sa ma doara numele
Care-o va cara.