| xxdd a întrebat:

Ce parere aveti despre profilul de mate info?

Răspuns Câştigător
| DEBrown a răspuns:

Este cel mai bun deoarece este de viitor.

7 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa te duci acolo decat daca stii FOARTE BINE matematica.Se face matematica foarte grea, faci fata extrem de greu, nu vei reusi decat daca esti foarte buna.
Nu te duce acolo.

| DEBrown a răspuns:

Ms de funda.
P.S. : Eu tocmai am terminat clasa a IX-a la mate-info. Ma uit la raspunsurile astora si mi se par aberatii. E un profil usor, adica eu nu am invatat maxim o ora acasa si temele le faceam in pauze, sau si lectiile le repetam atunci. Depinde acum si ce profesori ai. Sunt multumit de profilul ales, am terminat clasa a IX-a cu 9.44. happy

| măcheamăăăî a răspuns:

E super greu, ai de invatat o groaza la mate cu toate prostiile alea si tot nimic nu intelegi.Alege altceva.tongue

| pwp a răspuns:

Este ffoarte greu

| Plague a răspuns:

Sincer mie nu imi place. Toti din familia mea au fost la mate info, eu sunt singurul care a dat la filologie. Nu imi place matematica, chimia, fizica, etc. si profilul real nu ma atrage cu nimic. Exercitii si calcule multe, citit putin si nu ai loc de imaginatie; dupa parerea mea e un profil pentru roboti.

| elena13_5876 a răspuns:

Profilul mate-info este unul foarte dificil, dar asta nu inseamna ca nu se poate invata.Eu sunt in clasa a 8-a si vreau la stiintele naturii, dar a doua optiune voi pune mate-info ca sa am mai multe optiuni cand voi merge la facultate(pentru ca de pe uman optiunile sunt destul de limitate). Avantajul profilului mate-info este ca te poti duce la orice facultate vrei, dar aceasta se poate si de pe profilul stiintele naturii.In legatura cu aceasta dificultate de a invata informatica : dupa parerea mea, daca nu ai profesori buni, nu poti pricepe mare lucru.
Stiu o fata care e la mate-info(clasa a 11-a) si a terminat cu 10, 00.Este foarte desteapta, a castigat la multe concursuri de matematica.Mai stiu un baiat in clasa a 12-a care este foarte bun la informatica.A prezentat foarte frumos acest profil, iar eu l-am intrebat daca si colegii lui se pricep asa de bine ca el si a spus ca da, dar la inceput au mai luat cate un 2, cate un 3 si dupa aia s-au apucat de invatat.Si mai stiu un alt baiat in clasa a 10-a(parca) care a terminat cu 9, 97.Am mai vazut la festivitatea de premiere de anul acesta ca s-a terminat si cu medii de (aproximativ) 9, 80; 9, 70; 9,50; etc.In rest, am auzit pe foarte multi elevi spunand ca acest profil este foarte greu si daca nu ai o adevarata pasiune pentru mate si/sau info, nu poti `supravietui`. Cunosc o fata in clasa a 11-a care in clasa a 9-a a intrat la mate-info si i s-a parut atat de greu acolo, incat s-a mutat la alt liceu la bilingv real.
In concluzie:daca nu esti FOARTE bun la mate, este recomandabil sa te duci la alt profil pentru a avea rezultate bune sau foarte bune.

| mata22 a răspuns:

Am o parere foarte buna