| inna07 a întrebat:

Ce parere aveti despre sistemul de educatie din Romania?

10 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Există aşa ceva? Nimic nu e sigur de la un ministru la altul.

| mgtow a răspuns:

O sa ajunga ca cel din tarile straine treptat.

| morningstar a răspuns:

E la pamant sad Profesorii sunt slab platiti, nu sunt incurajati sa lucreze din placere si din cauza aceasta sunt uneori si slab pregatiti; nu au drepturi prea multe de a se apara in fata elevului, de a-l corecta in comportament si chiar daca are mijloace de a o face, ele sunt limitate;
Elevii sunt slab pregatiti, dezinteresati si lipsiti de educatia ce era odata inainte de inceperea primilor ani de invatamant. Sunt lipsiti de respect si isi cunosc foarte bine drepturile si chiar fac abuz de ele.
Parintii se implica foarte putin sau chiar deloc in educatia copiilor lor; se prezinta doar la sfarsit de an scolar, ingroziti de corijentele copiilor; este o slaba comunicare intre ei si profesori, diriginti; unii nu vin niciodata la sedintele cu parintii si au incredere cand copiii lor afirma ca stau bine cu notele, cu temele, etc. Iar apoi tot ei trag profesorii la raspundere pentru notele copilului sau dau vina pe ei cand elevul pica examenul ca 'are ceva cu copilul meu'. Cam asta este 'privelistea'. Si cu toate astea, acesti elevi ajung in facultati si studii avansate, chiar daca la terminarea lor unii habar nu au sa scrie corect gramatical, sa rezolve o ecuatie de gradul 2, sa dea o definitie simpla, sa comenteze o opera, sa poarte o conversatie intr-o limba straina...

| mixxjim a răspuns:

Jaf total, la pământ, dirijat de niste incompeteti cu IQ de râmă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca mai toate sistemele romanesti care sunt conduse numai de mafioti, jos mafia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca mai are nevoie de descrieri, se observa totul cu ochiul liber.Incepand de la salariile josnice ale profesorilor(chiar daca unii nu ar merita nici macar acest statut care in alte tari este deosebit de apreciat si luat in serios),organizarea haotica a orarului,programei scolare,temele sufocante pentru acasa care nu au niciun rol benefic(incarca inutil timpul de recreere al elevului care oricum este prea putin,este ca si cum vii de la munca obosit si trebuie sa lucrezi in continuare ca un robot), bacalaureatul dezastruos, modul de organizare al orelor(se bazeaza pe acumularea robotica/''papagalica'' de informatii, nu incurajeza exprimarea libera a opiniei elevului, sistemul de evaluare si notare.Sunt foarte multe minusuri!

| Remus13 a răspuns:

Sistemul roman de educatie este foarte, dar foarte nasol, pentru ca: cei de sus se gandesc doar la ei, ei dicteaza examene si alte lucruri pe care nu le-am facut pe perioada anilor scolari si asa un copil isi strica viitor. Mai sunt cazuri cand se inchid scolile pe motiv de zapada, un lucru banal sau "greva" profesorilor, in concluzie, sistemul de educatie din Romania este unu de rahat.

| sylar2007 a răspuns:

La sistem mai avem de lucrat dar eu consider ca cea mai mare vina o au profesorii.de ce ei? poate ai vazut la tv cati au picat, poate ai vazut la tv cate tampenii au spus multi elevi.cum au ajuns acei elevi pana la bac? de ce nu au fost lasati corigenti/repetenti in celalalte clase? si da profesorii nu au un salar foarte mare dar frate daca nu iti convine salarul atunci gaseste-ti alt job nu bate joc de copii si scoala!

| ninjaturtlesleonardo a răspuns:

E varza. Ei intodeauna au modificat la examene dar niciodata nu au modificat la ce sa se predea, cum sa se predea si cat a se predea. Putin au modificat pe impartirea pe profile si numarul de ore.

| alexandrufoc a răspuns:

Mai sa-ti spun un lucru.Grea e viata de scolar crying. Funda?