| elena_olteanu a întrebat:

Ce parere aveti despre uniforme? Credeti ca e nevoie de uniforme in scoala?

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

La mine la liceu avem uniforme si nu este nicio diferenta.care ar putea fi problema?

17 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Pentru "Doru_traila": Am senzatia ca nu suporti nici ideea de scoala. Tu mergi la scoala ca sa-ti etalezi imbracamintea sau sa acumulezi cunostinte? Daca mergi ca sa inveti nu inteleg de ce te intereseaza daca esti imbracat dupa ultima moda. Si apoi o scoala ar arata ca o varza daca fiecare vine imbracat cum il taie capul. Daca tu crezi ca asta creaza personalitate te inseli. In alte tari care nu s-au luat dupa "destepti" uniforma este la loc de cinste. Dar si tarile sunt muuuuuuult mai avansate decit Romania iar purtatorii de uniforme sunt mult mai destepti

| LuS[z] a răspuns:

IN SCOALA SI LA SERVICI DA PENTRU CA E NEVOIE CA OAMENII SA STIE CA ACEL ELEV SAU OM APARTINE DE DE ACEEA UNITATE

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Categoric. Sunt necesare pentru a arata intr-adevar ca la scoala.

| andreiolariu a răspuns:

Da. E mai bine cu uniforme. Dar acele uniforme vechi(de pe vremea raposatului) ar trebui scoase.
Cel mai bine ar fi ca fiecare scoala si liceu sa aiba uniforma proprie, cu insigna corespunzatoare.

| gospodini a răspuns:

Consider ca sunt foarte necesare uniformele in scoala, mai ales ca mai nou copiii se imbraca la scoala ca la carnaval. Unii isi permit mai mult, altii isi permit mai putin si astfel apar frustrarile.

Folosind uniforme nu mai conteaza daca esti bogat sau sarac, esti doar un copil care merge la scoala pentru a invata carte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este nevoie de uniforma. Scoala este o institutie ca si armata, politia, medicina etc. si uniforma este ceea ce o deosebeste de restul populatiei. Ceea ce este in scoala acum este "o salata de cruditati" in care ingredientele sunt cit mai variate si de cele mai multe ori de prost gust. Nu vad ce ar deranja uniforma pe un elev dat fiind ca el merge acolo pentru a se instrui si nu pentru a prezenta ultima moda de la Milano. Mai mult, creaza acel sentiment de egalitate intre elevi. Daca doi elevi - unul sarac si altul bogat - imbracati conform starii sociale respective sunt notati cu aceeasi nota genereaza in subconstientul fiecaruia pareri diferite, unul spune ca i s-a dat o nota mare pentru ca este boagat si imbracat bine, celalalt ca i s-a dat o nota prea mare la "sarantocul ala" s. a. m. d. Dupa ce vine de la scoala poate sa se imbrace cum doresc. In plus anumite accesorii nu cadreaza nici cu varsta nici cu institutia frecventata (unghii vopsite, tunsori extravagante, tatuaje, inele, cercei, percinguri, bijuterii etc. In primul rind pentru ca este o institutie la care elevul vine sa se pregateasca si in al doilea rind pentru ca aceste accesorii distrage atentia celorlalti. Cu ce ar incalzi pe un bolnav intr-o sala de operatie un medic de gitul caruia atirna un lant de aur, are un ceas plin cu pietre pretioase, o coafura EMO etc? Si apoi, uniforma este o chestie de durata mica nu este pentru o viata de om. Mai mult, cind vezi o eleva in uniforma si mai apoi o intilnesti in alt loc imbracata altfel, imaginea ei cistiga enorm in valoare, pe cind daca o vezi si la scoala si pe strada imbracata la fel, cit mai sofisticat, devine o banalitate. Imi aduc aminte, cind eram in liceu, toate fetele erau la fel si nu prezentau prea mare interes dar cind ne intilneam la o petrecere, deveneau adevarate vedete. Ce era rau in asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte necesare! La fel ca uniformele dintr-o institutie (de ex. banca), as zice eu. Mai ales in ziua de azi, cind posibilitatile financiare difera atit de mult, tinzind sa dispara incet-incet patura de mijloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt ideale iar copilul meu este chiar mandru ca porta uniforma "acum sunt la scoala, nu mai sunt pitic de gradi"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ar arata ca o panza de sac luata de la Second Hand, ar fi bine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consider ca uniforma este benefica atat pt bugetul parintiilor cat si pt prestanta elevului si a institutiei pe care o reprezinta....plus ca deja numai exista uniforma aceea veche de care fugim totii au aparut costume f frumoase care sa personalizeze f bine scoala,costume care sint inspirate din serialele la cere adolescentii se uita cum ar fii rebelde si din materiale f practice.sint costume f frumoase si din blug cum au liceul teorectic g moroianu din sacele sau liceul traian din constanta..sint f moderne....

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consider ca uniforma este benefica atat pentru bugetul parintilor cat si pentru prestanta elevului si a institutiei pe care o reprezinta...plus ca deja numai exista uniforma aceea veche de care fugim totii au aparut costume f frumoase care sa personalizeze f bine scoala, costume care sint inspirate din serialele la cere adolescentii se uita cum ar fi rebelde si din materiale f practice.sint costume f frumoase si din blug cum au liceul teorectic g moroianu din sacele sau liceul traian din constanta.sint f moderne...

| Doru_traila a răspuns:

Nu suport ideea de uniforma! Pe langa faptul ca sunt oribile, mi se pare deranjant sa nu poti fi tu insuti sau sa-ti dezvolti o personalitate vestimentara doar ca sa te integrezi intr-o turma! Si mai e si nesansa sa nu iti stea deloc bine in uniforma.

| johnsmith a răspuns:

Cu siguranta! scoala e o institutie de invatamant si nu un loc pentru "parada modei"... poate ca nu's uniformele asa frumos dar din punctul meu de vedere...sunt necesare...

| simina_rovici a răspuns:

Eu am purtat tot liceul o uniforma oribila, visinie. Cand am terminat liceul nu mai puteam suferi culoarea aia!

| madalina_apostolescu a răspuns:

Uniforma inseamna o preocupare frivola in minus si o masura de reducere a complexelor adolescentilor in plus!

| moa1nataly a răspuns:

E nevoie de uniforme, fiecare scoala alt model, pentru ca sa se poata deosebi. Daca ar fi 2 scoli cu aceeasi uniforma nu sar stie daca e de la scoala cutare sau cealalta. Daca ar avea toate scolile alte modele de uniforme, toata lumea lear purta, daca ar intra un strain, sar vedea pe hainele lui ca nu e uniforma...sau alt model.

| Roberta_82 a răspuns:

Ideea de baza a uniformelor e ca, prin intermediul lor, elevii sa fie egali intr ei, sa nu epateze prin tinuta sau sa fie vulgari, sa fie incurajati sa iasa din "multime" prin cum gandesc si ce spun... In teorie, uniformele sunt chiar un lucru benefic si asta se vede, de pilda, la britanici, care vad in uniforma si un simbol, o dovada de apartenenta la un anumit grup – scoala respectiva. Ar fi interesant daca ar fi si romanii sa se bucure de asta...