| lollopop a întrebat:

Ce parere aveti despre uniforme in scoli?
Pro sau contra?
De ce?

18 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pro.Scoala ne invata ca toti suntem egali.Si nu poti sa imi zici tu mie ca atunci cand vezi una aranjata pana la un ultima bucla nu faci discriminare intre ea si una care se imbraca mai modest, sau Doamne fereste de doua ori la feloh go onMai ales in liceu ar trebuie impusa uniformahappy

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Pro, sincer de fiecare dată când trec pe lângă o şcoală şi văd copii îmbrăcaţi la fel îmi creează o impresie plăcută despre instituţia respectivă. Uniforma oarecum îi aduce pe toţi la acelaş nivel nu ai să mai auzi chestii de tipul : " Vai ce haine are aia, cum se îmbracă ăla". De aia e ok! Plus că dacă nu e făcută în bătaie de joc poate fi plăcut şi pentru elev să poarte aşa ceva, arată a seriozitate în primul rând. Disciplină. Parcă e mai frumos de cât atunci când vezi în curtea unei şcoli copii îmbrăcaţi în n culori! Baftă!

| Libelle a răspuns:

Contra...noi acum avem persoanlitatea noastra, ne-o formam, incercam sa iesim fiecare in evidenta prin stilul nostru unik, dar daca tocmai acolo unde interactionez cu altii cel mai mult ma imbrac numai la fel, se pierde tot farmecul. nu sunt de-acord nici ca in scoala sa se faca parada modei, dar nici cu uniformele. niciodata!

| Malvina24 a răspuns:

Si eu sunt elava si am simtit in anii de liceu ceea ce putin gandesc, sunt de acord cu Ganduri albe insa am vazut ca in scoli copii nu sunt asa receptivi la uniforma, nu o ia in totalitate, adica folosesc camasa dar alti pantaloni si mai schimba ei cate ceva la ele.La o scoala de la noi din judet s-a impus uniforma formata din fuste pentru fete(fuste pana la genunghi) ei bine fetele noastre asa ''creative'' au moificat fustele la critor asa schurte incat daca se apleaca dupa un caiet li se vede funduletul! Deci? care e rostul uniformei.profii n-au ce face! Si la noi e uniforma...sacou negru, pantaloni negrii si camasa alba/albastra/gri/maro, etc nu toti se imbraca asa, pe unii nu-i intereseaza.Eu am incercat sa ma imbrac mereu asa, ba chiar am respectat scoala adoptand o tinuta decenta>Odata am fost in excursie si mi-am luat o rochita toti se uitau la mine ca nu erau obisnuiti sa ma vada imbracata asa, meu mereu la costum si apoi asa feminina intr-o rochita vaporoasa cu floricele.Scoala e scoala, clubul e club.Credeti ca atunci cand ies in oras imi iau uniforma! Nooo...ma imbrac ca orice fata normala, uneori chiar abordez tinute indraznete, ciudate dar e timpul meu liber e viata mea si in afara incintei scolare am dreptul sa ma imbrac cum vreau eu! Stiti cu totii ca si dupa haina putem caracteriza un om! Mami imi spune mereu sa am grija de mine cand plec la scoala ca sunt multi ''derbedei'' care nu tin cont ca sunt copiii/elevii care au un anumit program si nu tin cont de uniforma scoalara! Sunt licee unde uniforma este impusa, daca nu o ai nu intrii pe poarta scolii, e drastic sa faci asta pentru ca poate un cpil destept care nu are uniforma nu este lasat sa intre, in Romania se mai pune si problema banilor, daca ar fi ''moca'' as mai spune, toti o pot lua insa unele sunt costisitoare si nu toti si le permit, altii saracii de ei mananca laptele si cornul si apoi seara o felie de margarina si apoi vin la scoala cu uniforma ''zdrentuita'' pentru ca vor sa invete carte, altii au tot ce vor si au bani multi de uniforma dar nu o ia, parintii le-o cumpara dar se prafuieste in dulap.Trist! Din propire experienta iti spun ca profesorii si nu numai admira un elev imbracat decent!

| Emma a răspuns:

Contralaughing
Imi plac uniformele, dar as fi nevoita sa port aceleasi haine mereu.deci mai bine nowinking
XoXo

| Spufff :x a răspuns:

Contra :-&. e naspa. e gri.:-&. ee.bleah.sad. mai bine era cu pant la dunga [negri], camasa [alba] si sacou sad

| bOse a răspuns:

Pro

| Aiwendil a răspuns:

Contra.De ce? Pentru ca fiecare om are stilul sau de a se imbraca. Unii se imbraca mai tipator, alti mai elegant, alti mai sport, alti simplu, alti dupa moda etc.In plus uniformele au modele nasoale si sunt facute din materiale ieftine.Si uniformele nu te educa.Nu te invata mate, romana, istorie etc.Nu te fac om.Bye!

| Fetita a răspuns:

Uite... cel mai bine o stiu cei care poarta mereu uniforme deoarece le-o cere meseria sau in sacoli, este greu cu uniformele. Nu cred ca iti faci 5 uniforme ca sa nu se uzeze sau sa se murdareasca si sa nu ai urmatoarea zi cu ce merge la scoala. Oricum toata lumea imbracata la fel:-s, nu prea imi place. Si cum am mai zis se uzeaza si arata nasol la un momentdat. Deci sunt contra.

| SlowLikeSnow a răspuns:

Contra. Bine ca daca e uniforma foare cool imi convine da nu toate rahaturile. Oricum e mai bine fara uniformetongue

| Roz a răspuns:

Contra.am purtat pana in a 4-a si nu mi-a placut delocstraight faceavem dreptul sa ne imbracam cum vreau si cum ne place happynu dupa cum hotarasc cadrele didactice sau parinti, plus ca avem gusturi diferite de altytongue:*

| BuggsBunny a răspuns:

Contra! Chiar nu imi place am purtat doar intran 1-a dupa aia mi-am personalizat-o eu tongue

| Mihaela_5188 a răspuns:

Sunt contra, deoarece nu-mi place cand toti arata la fel- inseamna ca esti slab de caracter sa permiti asa ceva. cu toate ca pe de alta parte in unele copiii se falesc care mai de care la haine, lucruri si-i provoaca pe ceilalti, oricum te poti intelege cu ei pentru ca dupa aceea ei vor intrelege ca oamenii nu se apreciaza dupa haine, ci dupa cap)
Semnat: Mihaela

| lollopop explică:

Eu sunt de parere ca toti avem dreptul sa ne personalizam uniformele. Fiecare are farmecul lui. Sa lasam sa iasa la iveala ceea ce suntem, cine suntem. Asa, daca toti suntem la fel, nici nu ne mai deosebim intre noi. Sunt de acord totusi cu uniforma, dar cum am mentionat mai sus, imi place o uniforma personalizata.happy

| lollopop explică:

Eu sunt de parere ca toti avem dreptul sa ne personalizam uniformele. Fiecare are farmecul lui. Sa lasam sa iasa la iveala ceea ce suntem, cine suntem. Asa, daca toti suntem la fel, nici nu ne mai deosebim intre noi. Sunt de acord totusi cu uniforma, dar cum am mentionat mai sus, imi place o uniforma personalizata.

| cîrne a răspuns:

Pro.pentru ca hainele ar putea accentua sentimentul de inegalitate dintre copiii ce provin din categorii sociale diferite.
iar pitzi alea mici de 12-13 ani n-ar mai face parada modei prin scoli(nu ca mie nu mi-ar fi convenit cand eram elev, dar fac si eu pe moralistu ca majoritatea de pe aici)

| Mikiee a răspuns:

Sunt si pro si contra, mai mult contra. Sunt bune ca ii aduc pe toti la acelasi nivel. Dar cei ca mine care isi personalizeaza stilul urasc uniformele pentru. ca trebuie sa se imbrace mereu in acelease haine si pentru a uniformele sunt urate.

XoXo

| dragutzyk a răspuns:

Contra deoarece sa fii imbracat zii de zi la fel? neeeee nu-i de mine si oricum nu e sa zici ca e de venit la scoala imbracata ca o patachina scuzati expresia decent dar totusi daca ai vedea uniforma scolii mele bleah! deci contra sigur semnat alexandra!