| deiu a întrebat:

Ce parere aveti despre zicala "banul este ochiul dracului?"

Răspuns Câştigător
| cristinela_1018 a răspuns:

Perfect adevarata...Cu cat avem mai multi bani, cu atat este mai greu pentru acele persoane sa-si pastreze onestitatea, omenia, milostenia...calitatile si acele persoane devin tot mai egoiste si avide dupa imbogatire. Ex si din literatura romana Ghita din Moara cu noroc de Ioan Slavici, sub puterea banului este dezumanizat si se conduce spre autodistrugere.

3 răspunsuri:
| Geronimo9234341 a răspuns:

Pai iti aduce probleme, cand ai bani ai si dusmani.Si nici odata nu ai destui bani... ii mai complicat. Dar iti aduc si BUCURI, nu bucuri false gen pitzipoance.

| tpuu a răspuns:

Pai. se spune si astastraight face...Si daca stai sa ate gandesti banul nu aduce fericire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai da povestea o stii? stii de ce se spune asa? fiindca totul vine de la o intamplare reala.