| William a întrebat:

De ce se spune ca banul este ochiul dracului? Ca doar nu poate vedea prin bani.

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Stii ca un sfert din creier este folosit pentru a controla ochii? Vedem cu creierul "la propriu", ochii avand doar functia fundamentala de camera de luat vederi. Banul este pentru a fi folosit, nu iubit.El nu trebuie sa puna stapanire pe mine, nici sa fiu lacom sa doresc sa acumulez cat mai mult si sa nu simt cu cei care duc lipsa.Atitudinea inimii conteaza.

| ChioruL14 a răspuns (pentru EmaS):

Scuza-ma, nici nu ne folosim un sfert din creier per total, dar apoi doar pentru ochi. vezi ce inseamna sa crezi si sa nu cercetezi? daca-ti iau raspunsurile la bani marunti, in capul tau nu se leaga nimic, e totul o amestecatura.
apropo, sustind libertatea pe internet, stii ca sustii si incurajezi pirateria, care este ilegala, automat faci pacate? nu stii, altfel nu mai puneai aia acolo.

| EmaS a răspuns (pentru ChioruL14):

Stiam ca noi vedem cu creierul inca de la scoala, dar am vrut sa verific ca sa nu scriu prostii.

| William explică (pentru ChioruL14):

Man, pirateria asta pe net nu are nicio legatura cu nicio religie. Si da SUSTIN PIRATERIA PE INTERNET. Si cred ca EmaS vrea sa spuna ca din tot creierul care il folosim noi, a patra parte o folosim pentru vaz. Adica daca folosim doar 10% din creier, atunci folosim 1/4 din 10% doar pentru vaz. Sper ca te-ai lamurit.

| EmaS a răspuns (pentru William):

Multumesc pentru interventia ta.Ai perfecta dreptate, citeam undeva ca noi folosim intre 6-10 la suta din capacitatea creierului.

| ChioruL14 a răspuns (pentru William):

Si daca e internet, ce? laughing daca pe net injur si fac toate prostiile, in realitate sunt perfect curat, nu? laughing

| Woodenpints91 a răspuns:

De asta au apărut cardurile.

| DrunkenRat a răspuns:

Pai, spune ca este ochiul nu ochelarii, nici tu nu vezi prin globul tau ocular, doar pur si simplu vezi cu el.

| mgtow a răspuns:

E o metafora. Ca sa nu te atasezi mult de ei pentru ca asa uiti de Dumnezeu numai ca lumea vorbeste mult de pomana. Unii au multi bani si au credinta in Dumnezeu iar altii nu cred in Dumnezeu si au multi sau putini bani.

| MenInShadow a răspuns:

Banii aduc egoism, rautate, si multe alte sentimente rele ca acelea, nu se intampla la toti, dar la multi, da, si de aceea ii zice asa, este un "ochi" care iti vede slabiciunea, si te face sa fii lacom, sa vrei mai mult si mai mult, sa fii in stare sa faci orice pentru ei...
Este o metafora veche, cum am spus, sunt oameni care cu banii multi care ii au, fac lucruri bune si sunt credinciosi lui Dumnezeuwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cui nu-i place banul aia o porcarie banul poate sasi aduca si raiul si iadul daca te drogezi, bei, fumezi isi bati joc de viata cu ajutorul banilor cine e de vina nu e banul totul nimic nu-i totul, viata e ca un puzzle cu fiecare piesa adaugata te apropi de cea ce isi doresti asta dupa o lunga serie de incercari spre cea ce isi doresti

| AnyAnA99 a răspuns:

Pentru ca nu trebuie vrei numai bani cum a facut Iuda care l-a tradat pe Iisus pentru bani, nu?