| Pascu_Teo_1999 a întrebat:

Ce parere aveti se snspa, facultatea de comunicare si relatii publice?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Iti gasesti de lucru daca te potrivesti pe domeniu si stii sa te infiltrezi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Facultate pentru copiii de securisti si amantele politicienilor. Un **** inutil care nu ar trebui sa existe.

| AC4S4 a răspuns:

Dupa nume suna a facultate la care se inscriu oamenii doar pentru a avea si ei o facultate facuta. Sunt multe facultati de umplutura in tara (studii americane, europene, stiinte politice, jurnalism, precum si cea amintita de tine).
https://www.vice.com/......omania-145
Aici gasesti si despre facultatea despre care ne ceri parerea. E adevarat ce scrie. E o facultate usoara. Mai nou, in Romania, fiecare vrea sa faca neaparat facultate. De asta exista astfel de facultati usoare care nu iti ofera o cariera de viitor, pentru cei ce vor doar sa aiba o diploma. Daca vei studia acolo, sa nu te astepti sa iti gasesti job pe domeniul acela.

| Yurisa a răspuns:

Nu il asculta pe Gabi laughing orice facultate e buna daca o faci la stat si ai putin noroc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Yurisa):

Da? Ia zi-mi si mie doua lucruri:
1. Ce profesionisti recunoscuti la nivel international predau la respectiva facultate?
2. Ce te poti angaja dupa ce o termini fara a avea pile?

| Yurisa a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

1. Nu inteleg care e faza cu "recunoscuti la nivel international". Ca sa fii bun nu inseamna sa te faci remarcat, si eu am profesori la facultate (Nu sunt la SNSPA) care sunt excelenti dar nu ii cunosc personal nici pe Merkel, regele Spaniei sau mai stiu eu pe cine. Mi se pre absurd ca asta sa fie un etalon pentru un profesor bun.
2. O fosta colega care e anul 1 si lucreaza pe partea asta de comunicare la o firma care e in stransa legatura cu domeniul auto. Lucreaza destul de putin si are salariul in jur de 2 000 de lei, pentru inceput in conditiile in care nu are norma intreaga si nici vechime. E usor sa dai vina pe altii cand esti somer si nepriceput

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Yurisa):

1. Recunoscuti in domeniul lor. Care predau cursuri la universitati din afara pe felia lor si sunt apreciati pentru asta. Care publica lucrari de cercetare si nu doar compilatii din altii. Care au profesat eventual in domeniul lor la privat, au facut performanta si inca mai fac, dar vin si la facultate nu pentru bani, ci pentru a pregati alti specialisti. Capisci?
2. Asa. Cum s-a angajat? In ce relatii e cu patronatul? CE FACE CONCRET? Ce pierderi ar suferi firma FARA EA?
P.S. Nu sunt nici somer, nici nepriceput, draga.

| Yurisa a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

1. Repet, ca sa poti sa fii bun in ceea ce faci trebuie sa fie recunoscuti la nivel international? Si eu am profesori cu studii in Franta, care au publicat lucrari in franceza/ germana si nu vad vreo diferenta intre ei si cei care isi au domeniul de activitate si educatie exclusiv in Romania. Sa fii profesor universitar nu este asa de usor, daca te intereseaza mai multe despre SNSPA, poti intra pe grupurile specifice, eu nu sunt la aceasta facultate din pacate pentru tine. Daca tu sustii o afirmatie nu inseamna ca opusul acesteia este adevarata. Am auzit lucruri mai dubioase despre UNIBUC decat despre SNSPA.
2. "In ce relatii e cu patronul?" Pentru ca trebuie sa fii intr-o relatie speciala cu patronul ca sa iti gasesti loc de munca. Ar fi de prost gust sa iti zic ce face la locul ei de munca pentru ca eu imi vad de treaba mea, iti pot spune ca are legatura cu contractele clientilor din alte tari. Probabil nu esti nici somer, nici nepriceput, dar se vede ca esti nemultumit de viata ta si iti versi nervii pe altii

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Yurisa):

1. Da, atita vreme cit nu discutam de cursuri legate de cum se da perversa ca pe Tg-Ocna sau cum se face evaziune fiscala la Cocotatii din Deal, un profesor universitar la o facultate care se vrea a produce absolventi pentru relatii internationale TREBUIE sa fie si el recunoscut la nivel international. La snspa e plin de securisti si politruci incapabili.
2. Ca sa iti gasesti loc de munca in domenii de genul "consultanta" "relatii" si alte de genul, fie esti expert cu specializari serioase si experienta pe felia ta astfel incit sa poti face pasul inainte spre analiza/consultanta, fie esti in genunchi sub biroul sefului, cu gura plina.
P.S. Nu sunt nemultumit de ceea ce fac eu, ci de ceea ce vad in jur. Nervi? Daca m-as enerva a zecea parte din cit merita sa te enervezi, as omori pe cineva in fiecare zi. Sint chiar anormal de calm. Unii ar spune ca sunt ignorant si poate ar avea dreptate.

| debarasator63 a răspuns:

E ok.Bafta!