| lmaoisme a întrebat:

Ce pareri aveti de liceul teoretic Constantin Brancoveanu? dar Aurel Vlaicu?

1 răspuns:
| Gabriel_Claudiu_2002 a răspuns:

Liceul Constantin Brâncoveanu este foarte bun! Eu învăț acolo, trec clasa a X- a, iar în 2017 am fost și eu în aceeași situație: Brâncoveanu sau Vlaicu.
Am avut o rudă care a învățat la liceul Aurel Vlaicu, și mi-am schimbat opinia. Depinde care sunt criteriile tale! Aici, în Brâncoveanu, se învață, iar profesorii sunt foarte buni. Depinde de ce colegi vei avea, însă mai ai de așteptat până atunci! Aurel Vlaicu este un liceu cu profil sportiv, de aceea nu ți l-aș recomanda, chiar dacă mai are și alt profil, mie mi se pare mult mai bun Brâncoveanu.
Inițial, mi-am dorit să intru în Ion Luca Caragiale, dar din cauza mediei de la evaluarea națională nu am mai putut, dar acum nu regret nicio clipă de alegerea făcută, deoarece am o cunoștiință care a învățat aici, inclusiv mama mea, dar nu acesta a fost motivul pentru care am ales liceul. Am știut unde mă îndrept.Chiar mă bucur că s-a întâmplat așa, deoarece nu cred că mi-ar fi fost mai bine în alte licee?
Pe parcursul acestui an am avut parte de colegi grozavi și profesori dedicați în ceea ce fac! Se învață dimineața, între orele 08:00-14:00, pe perioada de iarnă programul este modificat, orele de curs se termină în jurul orei 13:00.Bonus, vei avea parte de o masă caldă după terminarea cursurilor, prin intermediul programului After School, unde poți rămâne după ore alături de colegi și să te relaxezi sau să îți faci temele, este un program de voie.În fine, liceul are și sală de sport, cu teren, laboratoare de informatică, etc.
Singurul dezavantaj pe care îl găsesc este schimbarea claselor, la fiecare oră trebuie să ne luăm gențile și hainele după noi, mai exact, fiecare oră o facem în altă clasă. Să îți dau un exemplu: ora de istorie o facem la sala 33, ora de Franceză la sala 18, ș. a. m. d. La noi în liceu se învață engleza și franceza, eu am venit de la o școală în care am învățat geramană, dar nu mi-a fost greu să ma acomodez cu asta. Dacă aș putea să adaug și germana pe listă, aș face-o?
Eu sunt la profilul filologie, de aici pasiunea pentru limbi străine, dar te asigur că indiferent de profilul pe care ți-l vei alege, ești pe mâini bune!?