| ReddY25 a întrebat:

Ce pareri aveti despre universitatile de Sport si Educatie Fizica?

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

O prostie cat casa, la fel ca universitatile de arte.

Citeste cu voce tare "Doctor in sport" si "Doctor in Pictura". Ar trebui sa aiba.

La facultatea de sport o sa studiezi disciplina academice precum :Jogging, Badminton, masaj ...si preferata mea, patinaj pe rotile. Hai sa fim seriosi.

Ai putea spune ca exista totusi chestii care trebuie studiate, gen recuperare, imbinatatirea performantei, moduri de preventie a accidentelor etc. Dar hai sa fim seriosi, astea isi au mai degraba locul la medicina sau biologie. Nu are sens sa mai faci o specializare universitara under studentii sa invete sa joaca corect handbal.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Multe din ele sunt crasme de la care iei si diplome.
Pe majoritatea absolventilor nu i-as numi oameni cu studii superioare.

| SingleForOne a răspuns:

Ideea principala este foarte interesanta, daca te gandesti ca profesorii sa fi fost foști antrenori sau experti într-un domeniu relevant, iar studentii sa devina experti in acest domeniu sau mega atleti, cei mai superiori.
Dar in realitate, la fel ca si facultatile de business (majoritatea), cam degeaba pentru ca mai mult inveti si te antrenezi in realitate, pe domeniul in sine, sub aripa directa a antrenorilor si/sau propriilor experiente.

| vodami92 a răspuns:

Foarte ok! daca vrei sa ajungi sportiv de performanta!

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Din perspectiva mea sunt facultăți ușoare, dacă optezi să urmezi și modului psihopedagogic te poți angaja ca profesor în învățământul primar. Profesorul meu pe care l-am avut în liceu pe lângă orele pe care le avea la liceu, mai lucra și drept instructor auto, mai scotea niște bani fără prea multe bătăi de cap.

| yolandaaa a răspuns:

Sunt bune