| Gagea_Daniil_1998 a întrebat:

Ce pica la bac la romina pe 20 august 2018? Se da basmul?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce-i aia "romina"?

| Liviu a răspuns (pentru Salontanul):

Limba pe care o invata bozgori care invata in limba maghiara, sau cei din republica moldova, ori cei trecuti de 40 de ani care au invatat pe timpul impuscatului. Atunci se scria asa.

| Salontanul a răspuns (pentru Liviu):

Romana se numeste limba aia. Romana este de secole. Doar comunistii au schimbat-o in "Romina". Numai ca au trecut 30 de ani si de atunci s-au schimbat multe. Omul cat traieste inavata zice o vorba populara. Cine nu invata risca sa ramana prost si sarac toata viata. Cat despre cuvantul "bozgori", atentie la folosirea lui! Conform Hotararii Curtii Supreme de Justitie internetul este domeniu public. Cuvantul este supus legii discriminarii. Pentru discriminare etnica (Ordonanța nr. 137/2000 privind prevenirea și sancționarea tuturor formelor de discriminare) la Art. 10. - scrie asa:
Constituie contravenție, conform prezentei ordonanțe, dacă fapta nu intră sub incidența legii penale, discriminarea unei persoane fizice, a unui grup de persoane din cauza apartenenței acestora ori a persoanelor care administrează persoana juridică la o anumită rasă, naționalitate, etnie, religie, categorie socială sau la o categorie defavorizată, respectiv din cauza convingerilor, vârstei, sexului sau orientării sexuale a persoanelor în cauză prin: si da acolo niste situatii. Amenda este penala si este pana la 30.000 lei. Asa ca fa bine si nu te mai exprima asa daca nu vrei sa ai probleme! Pentru stiinta ta eu sunt roman dar nu vad sensul unor asemenea vorbe si asta dovedeste prosta educatie.

| Liviu a răspuns (pentru Salontanul):

Dar pe aia care scandeaza MU.IE PSD, nu ii mai vede nimeni? usor prietene, JOS CENZURA. Suntem liberi sa ne spunem off-ul in un mod sau altul, iar eu nu am facut referire la o persoana gen "Liviu e bozgor" sau etc.Intelegi? sunt liber in exprimare, acum daca spun 'tigan/tigani' sunt iarasi 'amendat' pentru ca trebuia sa le spun rromi? sa fim seriosi ultima data cand am spus unu-i tigan 'rrom' mi-a spus ca romu e bautura, el e tigan happy

| Salontanul a răspuns (pentru Liviu):

Treaba ta! Eu ti-am dat un sfat din partea unui om mai trecut prin viata. Banuiesc ca esti tanar si ai impulsivitatea caracteristica tinerilor. O sa te lovesti de asta candva si o sa-ti para rau. Ai grija!

| Yurisa a răspuns:

Se da Caragiale la uman
si morometii la real