| madalina_7960 a întrebat:

Ce poezii mai stiti care au aceeasi tema ca si poezia Iepurele, ogarul si copoiul

1 răspuns:
| thisko a răspuns:

De fapt este o fabula. Nu tot ce are versuri se numeste poezie!

Boul şi viţelul - Bursucul şi vulpea - Castorul şi alte lighioni - Catîrul ce-şi laudă nobilitatea - Catîrul cu clopoţei - Cîinele izgonit - Cîinele şi căţelul - Cîinele şi măgarul - Cometei anonsate pentru 13 iunie - Corbii şi barza - Cucul - Dreptatea leului - Elefantul - Iepurele, ogarul şi copoiul - Lişeţa, raţa şi gîsca - Lupul moralist - Mielul murind - Mierla şi bufniţa - O profesiune de credinţă - Oglindele - Pisica salbatică şi tigrul - Privighitoarea şi măgarul - Privighitoarea şi păunul - Răspunsul cometei - Şarlatanul şi bolnavul - Şoarecele şi pisica - Toporul şi pădurea - Uleul şi găinile - Umbra lui Mircea - Ursul şi lupul - Ursul şi vulpea - Vulpea liberală - Vulpoiul predicător - Zugravul şi portretul

Aici le poti si citi, la sectiunea FABULE :
http://ro.wikisource.org/wiki/Grigore_Alexandrescu