| Khero a întrebat:

Ce presupune facultatea de sisteme electronice şi informatice militare, eventual materiile cerute la admitere, daca este admitere. Mai multe detalii va rog, nu gasesc nicaieri.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Este o facultate de invatamant tehnic(inginerie) din cadrul Academiei de tehnica militara.
Anterior desfasurarii concursului de admitere propriu-zis, candidatii care aleg o cariera militara trec printr-un proces de recrutare si selectie(proba psihologica, probe fizice,interviu de evaluare). Numai cei selectati pot sa candideze pe locurile "la buget"si scoase in concurs pentru diferiti beneficiari din sistemul national de aparare,ordine publica si aparare(SIE,MAI, SRI, SPP, STS).
Candidatii care nu sunt selectati sau cei care nu participa la recrutarea si selectia anterioara concursului de admitere propriu zis, pot sa candideze numai pe locurile "cu taxa"(platesc o taxa anuala de scolarizare).
Pentru ambele categorii de candidati, concursul de admitere propriu zis consta in sustinerea unor probe scrise tip grila la matematica, fizica si limba engleza.

p.s. Pentru mai multe informatii citeste "Regulamentul de organizare și desfășurare a concursului de admitere la studii universitare de licență (ciclul I de studii) pentru anul universitar 2017-2018" din link-ul : http://www.mta.ro/licenta/