| Zuzzy05 a întrebat:

Ce profesie avea Marie Curie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

A fost licentiata in fizica, o savanta celebra (a obtinut doua premii Nobel, pentru fizica si pentru chimie), in principal pentru studiile in domeniul radioactivitatii. Numai bine!

7 răspunsuri:
| YourDailyApple a răspuns:

Prostituata laughing

| AvalohAlyn a răspuns:

A fost fizician si chimist, fiind savant.Pentru mai multe informatii despre ea :http://ro.wikipedia.org/wiki/Marie_Curie

| Karateka a răspuns:

Medic estetician la Matei Bals.

| Abcfunny a răspuns:

Fiziciana si Chimista

| alma1115 a răspuns:

Maria Skłodowska-Curie, cunoscută și ca Marie Curie, după numele său francez (n. 7 noiembrie 1867, Varșovia; d. 4 iulie 1934, Sancellemoz, Franța) a fost o savantă poloneză stabilită în Franța, dublu laureată a Premiului Nobel. A fost prima femeie care a primit un premiu Nobel și singurul savant care a primit două premii Nobel în două domenii științifice diferite (fizică și chimie). A introdus în fizică termenul de radioactivitate. Este cunoscută pentru cercetările sale în domeniul elementelor radioactive, al radioactivității naturale și al aplicațiilor acestora în medicină. A fost soția unui laureat al Premiului Nobel, fizicianul Pierre Curie, și mama unei laureate a Premiului Nobel (Irène Joliot-Curie). Cu excepția fiicei sale Ève Curie (scriitoare), toți descendenții săi vor urma cariere științifice.

| sadry a răspuns:

Marie curie a fost o savanta poloneza, iar numele ei il are un spital din bucuresti numit "Marie Curie".

| dorikut a răspuns:

Marie Curie a fost un fizician (de sex feminin) cunoscut pentru introducerea termenului de radioactivitate in studiul chimiei, premiat cu Premiul Nobel in 1903 pentru fizica si in 1911 pentru chimie.

Ca si studii era doctor in fizica.