| gynycola a întrebat:

CE RELIGIE AU RROMII? SUNT SI CATOLICI?

13 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Depinde, sunt rromi si rromi, au diferite denominatiuni: ortodocsi, catolici, neoprotestanti...

mlm
| mlm a răspuns:

Din cate stiu sint ortodocsi, dar mai sint si corciti, deci mai sint si catolici dar foarte putini.

eileen
| eileen a răspuns:

Ortodocsi din cate stiam eu.

cristian
| cristian a răspuns:

Rromii merg la biserica doar ca sa se roage sa le ''ajute'' la furat.

cristian
| cristian a răspuns:

Sunt liber cugetatori iar unii ajung si presedinti.

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Depinde. Sunt tigani care sunt ortodocsi, dar sunt si ft multi tigani care sunt musulmani, iti zic cu siguranta, cunosc foarte multe cazuri de tigani musulmani, sincer, de catolici nu am auzit. Poate ca sunt, eu unu nu am auzit niciodata de un tigan catolic...

| alexam a răspuns:

Da, cu siguranta sunt si catolici, mai ales in Ardeal. In orasul meu majoritatea sunt ortodocsi insa...

| galileo a răspuns:

Rromi nu au o religie oficiala. Dar se impart in 3 mari categorii, diferentiate de regiunea in care se afla : catolici, ortodocsi si neoprotestanti.

| nicoleta_5825 a răspuns:

NU STIU DACA SUNT SI CATOLICI, DAR CU SIGURANTA AU ACEEASI RELIGIE CA SI NOI.

| gynycola explică:

INTREB DIN SIMPLA CURIOZITATE^^^^laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rromii nu sunt mai speciali fata de noi, pot avea toate religiile, ca si un roman.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CRED CA BATI CAMPI RELIGIA NU ARE NICI O LEGATURA CU NATIONALITATEA MAI CITESTE SI DATI 2 PALME TEAI FAcut de ras

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestini ortodocsi si pocaiti!