| CRISTINA_5101 a întrebat:

Ce s-a intamplat la 24 ianuarie 1859? Nu vreau link-uri doar cateva idei prinicipale.Cine s-a unit si personalitati pentru ca trebuie sa compun o poezie. Ajutor!

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

La 24 ianuarie 1859 a avut loc Unirea Principatelor Române cunoscută și ca Mica Unire si reprezintă unificarea vechilor state Moldova și Țara Românească. Tot la aceasta data a avut loc alegerea ca domn al Țării Românești a lui Alexandru loan Cuza. Personalitati ale vremii respective au fost: Alex. I. Cuza, Mihail Kogalniceanu, Costache Negri, Anastasie Panu, Manolache Costache Epureanu etc.

2 răspunsuri:
| PrincessConsuela a răspuns:

WoW! Chiar ca ai nevoie de ahutor. Uite una imi jos:
Frate voi chir
Ati innebunit?!
Regulile sunt clare
Atentie la intrebari.
Teme nu.
Este clar?
Mai, ramai fara cont!
Ei?!
Citeste pe verticala.

| CRISTINA_5101 explică:

Multumesc frumos.Incerc sa ma implic intr-o activitate extrascolara si chiar primesc ajutor. Oricum multumesc.Deja am i ceput sa compun!