| anonim_4396 a întrebat:

Ce sarcina electrica au toate elementele din tabelul periodic?

3 răspunsuri:
| LordCronos a răspuns:

Neutra. Elementele din grupa I II III cedeaza electroni, deci o sa fie incarcati pozitiv, adica o sa aiba sarcina electrica pozitiva iar cei din grupele V VI VII vor primi electroni, deci vor fi incarcati negativ, adica vor avea sarcina electrica negativa.

| emyllya a răspuns:

Pai.metalele au sarcina electrica pozitiva, iar nemetalele au sarcina electrica negativa.

| CEA a răspuns:

Neutra.