| babyskumpa a întrebat:

Ce se face la ora de contabilitate pentru cel mai detaliat rasp. funda love struck

Răspuns Câştigător
| MaiBineAnonimDecatCriticat a răspuns:

Eu sunt la Contabilitate laughing Deci in clasa a IX a inveti despre contabilitatea operatiilor in moneda nationala, patrimoniul unitatii economice (adica averea societatii), structura patrimoniului care are elemente de pasiv (datorii si capitaluri) si activ.Si cam tot anul se discuta de elementele conturilor de pasiv si activ (imobilizari,cheltuieli,marci,materii prime,stocuri, investitii, rebuturi si alte chestii d-astea).Si se vor face aplicatii de genul : Se achizitioneaza materii prime in valoare de 400 lei de la furnizori conform facturii. Iar tu va trebui sa identifici elementele si sa spui din ce cont face parte, adica daca e de activ sau pasiv si daca scade sau creste + operatia contabila.
In cazul asta e : mat.prime = 400 lei A+
furnizori = 400 lei P+
A + x (mat prime) = P + x (furnizori)
A + 400 = P + 400 => A = P
Apoi din cls a X a va fi mai multa teorie.O sa inveti cum sa intocmesti documente contabile. Si la laborator (asa se numeste a 2a parte a contabilitatii) vor fi dezvoltate calculele si veti face mai multe aplicatii financiare + calculul TVA-ului,impozitului pe profit, FIFO (first in first out) si LIFO (Last in first out) care reprezinta intrarile si iesirile din gestiune. Si cam atat.
Apoi daca se poate veti face si practica la magazin, unde mai mult o sa stai degeaba pentru ca nu o sa ai voie sa umblii in documentele contabile laughing Cam atat pana acum.

1 răspuns:
| Angelik_6250 a răspuns:

Este o materie noua...din cate am inteles calcule pentru o firma de exemplu in ziua de X s-au consumata atatia saci de nuci, faina, mere am dat suma X la angajati etc.