| Derkes a întrebat:

Ce se intampla daca nu ma duc la o restanta la facultate?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai de pierdut.

| Wr3nch a răspuns:

Ramane ca restanta si devii neintegralist. Daca ai sesiune de toamna o poti da atunci si e ok. Daca nu esti neintegralist si daca ai fost la buget poti ajunge la taxa sau daca ai fi ajuns la buget ramai la taxa.

| Furnicuta000 a răspuns:

Ai absenta si la calcularea mediei generale se pune nota 3. Dar de restanta nu scapi, va trebui sa o dai cu alta ocazie

| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Cum ai fi ajuns la concluzia asta

" la calcularea mediei generale se pune nota 3"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

O sa aiba media 0, de unde 3

| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

De ce 3?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru suntserios):

Pentru ca asa era la noi la Poli si am inteles ca si la alte universitati e la fel. Daca ai absenta in catalog scrie absent dar cand iti calculeaza media generala se pune nota 3 in locul acelei absente, nu poate sa treaca pur si simplu peste ea pentru ca nu ar fi corect sa ia bursa cineva care are absente si deci nu a promovat toate examenele. I-am spus asta in eventualitatea in care se asteapta sa ia bursa. Si 0 nu se pune, in niciun caz.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am raspuns mai sus

| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Cred că regula asta e doar la voi. La mine nu se calcula media dacă aveai o restanță, ți se punea o liniuță.

| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Asta e inventata de tine. Bursele se dau oricum la integralisti, celor care nu au promovat un curs nu li se face media doar numarul de credite pentru promovare.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai depinde de universitate. In contul tau de student unde intri nu se calculeaza si media automat? Daca eu iau 10 la 6 examene si la 2 examene nu ma duc, nu pot sa spun ca am media 10 ca eu nu am promovat toate examenele si nici nu am cum sa iau bursa si cineva care a luat 9 la toate examenele sa nu ia. Ori nu se calculeaza media deloc ori se calculeaza si se pune o nota in locul absentei. Oricum ar trebui sa ne spuna si la ce facultate e ca altfel nu putem sa ii dam toate detaliile

| Furnicuta000 a răspuns (pentru suntserios):

Media se face, cine intra in contul lui de student (intreaba macar pe cineva de la Poli) o sa vada ca are calculata media pe semestru si media pe an indiferent cate restante are, iar cele din ani anteriori cu note de 1, 2, 3 sau 4 sunt trecute cu rosu si au in dreptul lor liniuta si cele la care scrie abs sunt calculate de fapt avand nota 3. Chiar si secretara mi-a explicat cum sta treaba cu absentele pentru ca nici eu nu stiam in anul 1 cand am avut absenta la examen de ce se calculeaza asa. Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant ca nu sunt aici sa iti demonstrez nimic. Daca vrei sa afli daca e adevarat sau nu poti afla si singur. Nu e cazul sa ma acuzi ca inventez

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O dai în următoarea sesiune de restanțe.

| 70gabriela70 a răspuns:

O sa te treaca absent. Dar o sa te poti duce la urmatoarea data cand se va da examenul respectiv. E ca si cum ai lasa-o restanta.