| raullik007 a întrebat:

Ce se intampla daca pici un examen de capacitate, iar la celalalt iei peste 8.Media V-VIII 9.28

Răspuns Câştigător
| TrupFaraSuflet a răspuns:

Nu se intampla nimic grav...eu anul trecut am luat 4.45 la matematica si nu am patit nimiclaughing
oricum se face media intre ele, si se aduna cu media de pe V-VIII(in cazul tau, cu 9.28) si se imparte la 2. Ce rezulta, o sa fie media ta de intrare la liceu.
Dar daca vrei sa mergi la un liceu la care trebuie sa dai si probe ca sa intrii (de exemplu eu m-am dus la arhitectura)se calculeaza altfel.
Se face si media de la probele pe care le-ai dat, si acea medie se aduna cu media ta de intrare la liceu.
De exemplu, sa zicem ca ai dat examenele, si ai calculat media lor, cu media de pe cei patru ani si ti-a iesit 9.Aceasta nota o aduni cu media de la probe, care sa zicem ca ii 8.50, si se imparte la 2. Ti-ar iesi 8.75, care ar fi media ta de intrare la acel liceu.
Sper ca te-am ajutatwinking

8 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Nu exista notiunea de a pica examenul de capacitate, dar hai sa zicem ca "a pica" inseamna sa iei sub 5.

De exemplu, daca iei 9 la unul si 4 la altul. Media examenelor este 6, 50.

Media asta se aduna cu media din V-VIII => 6, 50+9, 28 = 15, 78

Si se imparte la 2: 15, 78 : 2 = 7, 89.

Deci, media ta de admitere va fi 7, 89.

| OrangeJuice a răspuns:

Daca te referi la evaluarea nationala examenul nu se pica, pur si simplu este notat cu 1 in cazul in care nu ai facut nimic, nu te-ai prezentat sau ai facut ceva ce se considera semn. Dupa se calculeaza media de admitere normal(de ex ai luat 1 la primul test si la al doilea 8.5 o sa ai media de la evaluare 4.75, iar cea de admitere 7.01)

| MaStErShOt a răspuns:

Nimic nu se intampla, aici iei examenu si cu 4, dar iti scade media

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Nu il pici decat daca iti anuleaza lucrarea! in rest poti lua si 1 ca se face mediaintre matematica si romana si apoi cu media claselor V-VIII! poate sa-ti dea media si 1, 80 si sa intri la un liceu praf! dar daca ai media claselor 9, 28 nu ai cum sa iti dea sub 6 media generala ca te asigur ca nu iei tu 3 la ambele! practic tu poti doar sa faci prezenta laughing! BAFTA LA EXAMENE!

| Hyora a răspuns:

Nimic,dar depinde ce medie iti iese big grin

| rockmeout a răspuns:

Nu il poti pica. Poate vrei sa spui ca-ti anuleaza lucrarea.Asta se intampla doar daca te prinde copiind, sufland, sau daca scrii cu negru.Atunci se considera ca ai luat nota 0 si se face media cu cealalta proba de capacitate.Bineinteles,media va fi foarte mica, in cel mai bun caz 6. Apoi se face media cu media generala din 5-8 si se stabileste media finala.Dar va fi foarte mica, insuficienta pentru a prinde un loc la cele mai bune licee din oras.

| SaberSlashS a răspuns:

Pai conteaza media pentru admitere
Fa mai intai media dintre cele de capacitate, si dupa dintre cele de capacitate si media V-VIII

| ToTheLight a răspuns:

Daca le pici, nu se intampla nimic, media de la liceu se face astfel : media V-VIII + media de la examene, totul impartit la 2... si da un numar mai mare sau mai mic ca media V-VIII, bafta, funda?