| raullik007 a întrebat:

Ce se intampla daca pici un examen de capacitate, iar la celalalt iei peste 8.Media mea din V-VIII este 9.28

Răspuns Câştigător
| betsy a răspuns:

Nu poti pica un examen de capacitate. Nu se intampla nimic daca iei sub 5, doar ca iti scade media de admitere.

De exemplu:

Iei la un exemen 4, iar la celalalt 8. Media de la examene va fi 6.

Atunci, media ta de admitere va fi 7, 64 (intre 6 si 9, 28).

Sper ca te-am ajutat!winking

14 răspunsuri:
| Emill a răspuns:

Anul trecut cand am dat eu evaluarile nationale la romana si matematica s-a acceptat si luarea unei note sub 5, cea mai mica medie de admitere la cel mai slab liceu din oras a fost (ATENTIE) 3, 87! Anul asta nu stiu cum e, dar anul trecut asa a fost.

| betsy a răspuns (pentru Emill):

Da, si nu s-a schimbat metodologia aproape deloc, asa ca eu cred ca e asa si anul asta.

| Emill a răspuns (pentru betsy):

E o veste buna pentru aia care nu invata, ca macar o sa fie repartizati si cu note de 3 si 4. laughing

| betsy a răspuns (pentru Emill):

O, da, la mecanica finalaughing

| Emill a răspuns (pentru betsy):

Da, la din astea tehnice, da' macar sa se laude ei ca "vai, doamne, eu sunt la liceu, ce bun sunt" laughing

| Anonimgirltpu a răspuns:

Daca pici un examen inseamna ca pici capacitatea. Eu asa stiutongue

| ChristinaLVU a răspuns (pentru Anonimgirltpu):

Are dreptate Anonimgirltpu
Si eu dau examen si asa mi s-a zis si mie tongue

| betsy a răspuns (pentru ChristinaLVU):

Eu nu cred. Uite de ce: ca sa sustii examenul, trebuie sa promovezi clasa a 8-a si, implicit, toate clasele dintr-a 5-a. Adica sa ai o medie peste 5. Si exista licee cu medie de admitere sub 5. Asta inseamna ca poti avea note la examen sub 5 si sa intri la liceu. Atunci nu se considera ca ai picat, nu?

| ChristinaLVU a răspuns (pentru betsy):

Mie asa mi s-a spus, si eu dau examen. Toata lumea a zis ca daca ai luat la mate/romana o nota sub 5 ai picat. Chiar daca iei la cealalata 10. Eu de exemplu ma descurc la romana si la mate-s varza, si mi-a spus sa iau nota mare la romana si la mate sa ma chinui pentru un 5. Ideea e ca daca ai luat sub 5 ai picat tot, nu mai conteaza absolut nimic.

| betsy a răspuns (pentru ChristinaLVU):

Si eu dau examen, dar stiu ca nu trebuie sa "promovezi" examenul ca la BAC, pentru diploma, ci doar ca sa ai o medie de examen cu care sa se faca media de admitere, ca sa intri la liceu. Sunt sigura ca pentru a da examenul, trebuie sa ai media pe V-VIII peste 5. In Bucuresti, cel putin, sunt licee specializate sau grupuri scolare unde, anul trecut, s-a intrat si cu 3 si ceva, asa ca nu imi explic cum poti sa "pici tot", sau sa "nu mai conteze absolut nimic" daca iei sub 5 la examen. Cineva cu media de admitere 3, 40 Trebuie sa fi luat sub 5 la un examen, daca nu chiar la amandoua.

| ChristinaLVU a răspuns (pentru betsy):

Eu ti-am spus ce stiu de la meditatori, parinti, directori si profesori.

| betsy a răspuns (pentru ChristinaLVU):

Da, stiu, dar sunt confuza...happy

| ChristinaLVU a răspuns (pentru betsy):

Idem laughing)

| Anonimgirltpu a răspuns (pentru betsy):

Asa era cand am dat eu capacitateatongue Acum sunt la facultate si nu stiu daca s-a schimbat ceva.