| Question114 a întrebat:

Ce se intampla daca un elev ramane cu media neincheiata la o materie pe primul semestru?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este declarat amanat pe sem.I si va trebui sa obtina note in primele 4 saptamani a sem.II, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 118.(1)Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi încheie situaţia şcolară în primele patru săptămâni de la revenirea la şcoală.
(1^1) În anul şcolar 2020-2021, prin derogare de la prevederile alin. (1), elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi încheie situaţia şcolară în primele opt săptămâni de la revenirea la şcoală.
(2)Încheierea situaţiei şcolare a elevilor prevăzuţi la alin. (1) se face pe baza calificativelor/notelor consemnate în rubrica semestrului I, datate la momentul evaluării."

| Celcestietot a răspuns:

I se va incheia media in cel mult o luna de la inceperea semestrului al II-lea.

| Lukasssz a răspuns:

I se va incheia in al doilea semestru printr-un test...