| feelixxx a întrebat:

Ce se intampla in minutele cand se desfasoara un echinoctiu? In afara de faptul ca ziua e egala cu noaptea si ca soarele e pe linia ecuatoriala?

2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Este prima zi de toamna astronomica.Toamna astronomica a acestui an incepe in ziua de 22 septembrie, ora 18h 45m. Incepind de la aceasta data, durata zilelor va continua sa scada, iar cea a noptilor sa creasca, pina la data de 21 decembrie, cind va avea loc momentul solstitiului de iarna.

| Zenithf a răspuns:

Daca consideram polul nord capul si polul sud fundul, poti zice ca pamantul incepe sa-si arate fundul soarelui. laughing
Urata exprimare, imi pare rau. straight face