| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate face in privinta violentei [atat fizice cat si verbale]?
Ynna

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eventual tratament psihiatric sau consiliere psihologica. Cea mai buna solutie ramane parasirea celui violent, fie el sot, iubit, parinte.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ii dai in cap cu un ciomag si va sta linistit o vreme.
Tratamentul se continua pana ce se linisteste de tot.
big grin devil big grin

assiris
| assiris a răspuns:

Depinde de persoanele implicate in problema. Din intrebarea ta nu prea inteleg cum pot formula un raspuns

assiris
| assiris a răspuns:

Iti voi spune doua proverbe iar tu vei alege.
1. Cea mai buna aparare este atacul!
2. Fuga e rusinoasa dar e sanatoasa.

carla
| carla a răspuns:

Ynna, ocoleste astfel de persoane si nu rasp la violenta decat daca iti este viata in pericol. Fugi daca poti, daca nu apara-te!

cristian
| cristian a răspuns:

Violenta verbala atata timp cat nu escaladeaza in violenta fizica poti sa o tratezi cu mult calm si intelepciune. Daca ai martori si primesti amenintari, jigniri, insulte poti sa te adresezi politistului de proximitate de la sectia de care apartii.Acesta in cel mai rau caz nu poate decat sa amendeze pe violent ceea ce il va starni si mai rau pe viitor. Poti intenta proces de calomnie.Gura lumii nu o poti astupa cu tot pamantul.Asa dar vorbele nu se pun la dosar ci numai faptele.
In ceea ce priveste violenta fizica incearca sa-ti iei o serie de masuri de precautie:tehnici de autoaparare, bastoane electrosoc, spray paralizant.Sa nu frecventezi anumite locuri rau famate.Sa anunti parintii unde si cu cine mergi.Sa fii devreme acasa.Este bine sa te tii pe cat poti la distanta de toate formele violentei pa cuvant pentru ca este posibil sa regreti candva.

| lost.in.rain a răspuns:

Depune o plangere la politie si rupe relatia cu persoana violenta.

| clau44 a răspuns:

Da, zic şi eu acelaşi lucru ca restul, despărţirea deinitivă, dacă este cazul schimbăţi nmărul de telefon cât să nu-l mai poată afla, şi evită pe cât posibil întâlnirea cu el pe stradă sau la magazin!

| MiKuTzZzA a răspuns:

Iolenţa verbală continuă să fie foarte prezentă la posturile TV generaliste, în timp ce violenţa fizică apare frecvent în programele de desene animate, potrivit unui studiu prezentat, joi, de CNA.
Studiul "Măsurarea gradului de violenţă prezent în programele audiovizualului românesc" a fost realizat de o echipă de cercetători de la Centrul de Studii Media şi Noi Tehnologii de Comunicare(CSMNTC), coordonată de Ioan Drăgan, directorul Centrului.
Proiectul analizează, prin metode cantitative şi calitative, conţinuturile violente din programele a 13 canale TV - TVR1, Antena 1, Antena 3, Acasă, Pro TV, Realitatea TV, Prima TV, B1 TV, OTV, Kanal D, Cartoon Network, Jetix, Minimax - timp de o săptămână (13 - 19 octombrie 2008). Au fost analizate 370 de ore şi 45 de minute de programe... daca nu este chiar asa de grav nu te mai intalni des cu persoana violenta, iar daca nu te lasa in pace mergi la politie si depune o plangerewinking.

| valentin_6918 a răspuns:

Intrebi la modul general sau in cazul tau, personal, intr-o relatie conflictuala? Nu se intelege din intrebarea ta.

| criss_4477 a răspuns:

Mai traim cu speranta ca avem organe abilitare pentru asa ceva referitor la cele fizice iar la verbale asta e educatia primita de acasa.Nu-i baga in seama

| ovitza a răspuns:

Cred ca ar trebui anuntate organele de control, iar daca o sa ai traume cred ca o sedinta cu pshiologul te va ajuta

| Rona a răspuns:

Violenta poate fi evitata in mai multe feluri.
In cazul in care ea deja exista, ar fi bine sa se discute pe acesta tema...in cazul in care o discutie calma nu se poate intretine.
Paraseste mediul pur si simpul.

| cireshar a răspuns:

Sa nu raspunzi la provocari! detasare si renuntare definitiva atat la comunicare cat si la apropierea de asemenea persoane

| alexandru_4199 a răspuns:

Deci: 1. poate sa-i dea amenda 2poate sa-l aresteze 3.depune o plangere si rupe relatia cu persoana iubita: sotul/prietenul/parintii.

| andreea_8842 a răspuns:

Sa reclami asta sau sa faci cv pentru a nu de veni tu insusti o victimasadsadsad: