| OanaBeautiful a întrebat:

Ce se studiaza la fizica in clasa a 9a la profil mate-info (numele capitolelor ...etc) si ce trebuie sa stim din anii anteriori? Funda pentru primul raspuns complet big grin

Răspuns Câştigător
| DeeaMarry a răspuns:

Se studiaza optica si mecanica(optica sigur, de mecanica nu sunt sigura daca imi amintesc bine).
Ar fi bine sa fi ramas cu ceva cunostinte din clasele gimnaziale(in legatura cu aceste doua capitole), insa oricum vei relua totul cu profesorul.

| OanaBeautiful explică (pentru DeeaMarry):

Multumesc mult pentru raspuns :*

| OanaBeautiful explică (pentru DeeaMarry):

Dar la chimie?

| DeeaMarry a răspuns (pentru OanaBeautiful):

Se studiaza chimie anorganica, nu foarte diferita de cea pe care ai invatat-o in gimnaziu: structura atomului, structura invelisului de electroni, proprietatile elementelor, interactii intre atomi, ioni si molecule, starea gazoasa, legea lui Avogadro, solutii, echilibrul chimic, acizi, baze, PH, numar de oxidare si cam atat happy.
Daca mai doresti informatii in legatura cu alte materii poti sa imi spuiwinking.

| OanaBeautiful explică (pentru DeeaMarry):

Merci mult :*

| DeeaMarry a răspuns (pentru OanaBeautiful):

Cu placere :*

6 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Tocmai m-am uitat in caietul de a9a si da, optica si mecanicawinking.