| Julyett a întrebat:

Ce semnificatie au cuvintele mesterului Manole "C-asa lucratura/Si fermecatura/Mi-e de invatatura." din balada cu acelasi nume?

1 răspuns:
| MetalForever a răspuns:

Stii macar balada? Pai, se zice ca daca un om viu era zidit intr-o constructie, ea devenea mai rezistenta(constructia).
Asa, el si-a zidid in interior sotia..etc,cred ca stii, eu unul de la gradinita.
Legenda spune ca palatul sau biserica de la Curtea de Arges a fost construita de Manole.Nu stiu cum arata niciuna, dar stiu ca inca exista si suna maiestuos.''Curtea de Arges''.
La asta cred eu ca se refera.