| betti a întrebat:

Ce sint textele pisa? Am cautat pe google si nimic.Multumesc pentru cei care stiu.

Răspuns Câştigător
| Deiia a răspuns:

Este un text national mai nou care se da la clasa IV si VIII Si eu l-am dat la Mate stinte si Romana...Este pe o pagina ca text grila...

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca ai cautat "textele" Pisa, normal ca n-ai gasit nimic. E vorba de "TESTUL" Pisa, dar, la gradul de analfabetism la care s-a ajuns, nici nu ma mira ca nu va iese cautarea. Nici chiar bietul Google nu poate ghici ce aveti voi in cap cand tastati aiurea.

| Joanne a răspuns:

Testul PISA este un studiu comparativ international, pretestarea lui nu urmareste ierarhizarea scolilor si a elevilor, iar rezultatele nu sunt facute publice. Scopul testului este de a identifica problemele în felul în care sunt evaluati elevii. Domeniul principal al evaluarii PISA 2009 este citirea/lectura.