| anonim_4396 a întrebat:

Ce stare sufleteasca va aduc apropiatele sfinte sarbatori de Pasti? Ce inseamna cu adevarat pentru voi sarbatoarea"Invierii Domnului"?

Răspuns Câştigător
| OnlyHope a răspuns:

Pacat ca pentru unii Invierea Domnului nu reprezinta nimic, caci pentru Iisus Hristos a reprezentat ceva daca s-a sacrificat pentru ca oamenii sa nu mai mearga in iad, dar si pentru greselile noastre. Dar sa revenim la intrebare: pace sufleteasca, o apropiere de Dumnezeu, o calitate mai buna a vietii.

9 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Imi amintesc o poezie a Elenei Farago "In ziua de Pasti" care defineste asa de frumos ce inseamna Pastele si suna cam asa:
Totii copii azi se imbraca/
Cu ce au ei mai frumos/
Si parinti lor le canta/
Invierea lui Christos.

Si la masa ciocnesc astazi/
Toti copiii cei cuminti,
Oua rosii si pestrite,
Cu iubitii lor parinti.

Toti copiii azi sunt darnici/
Caci ei stiu ca lui Christos,
Ii sunt dragi numai copiii/
Cei cu sufletul milos.

Si copiii buni la suflet,
Azi cu bucurie dau,
Cozonaci si oua rosii
La copiii care n-au.

| Razvan a răspuns:

Invierea Domnului inseamna pana la urma Invierea fiecarui suflet si rechemarea lui pe calea cea buna.Inseamna bunatate, daca e sa privim numarul de campanii umanitare care deruleaza in apropierea sarbatorilor.Nu degeaba se zice ca suntem buni doar de Craciun si Pastihappy
Ar fi frumos daca Pastele ar insemna liniste.Nu ai cum sa ai parte de liniste de Pasti, cand extenuant dupa curatenia de primavara esti gata sa intampini rudele.Rudele care in fiecare an sunt mai multe decat in anul precedent, rudele care in alea 3 zile cand ai trebui sa meditezi asupra propriei persoane uita sa mai plecewinkingLa noi, e o vorba mare pe care anul asta o s-o scriu mare pe usa, cu marker negru:"Omul vine, sta oleaca, mai vorbeste dar mai si pleaca"laughing

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Din pacate starea sufleteasca la mine in aceasta perioada nu e tocmai buna.Cu 6 ani in urma cu doua zile inainte de Craciun mi-a murit tatal asa ca noaptea de inviere am petrecuto la capela din cimitir sa fiu alaturi de el si mama mea care si ea ma parasise cu 9 luni in urma.

| moonY a răspuns:

astept cu nerabdare pastele si craciunul.
in perioada asta apar sticlele cu cola de 2. 5 l

| Silvia a răspuns:

Sincer, pentru mine nu inseamna nimic.

| hippiemuslim a răspuns:

Dezgust. Nimic. happy

| siwel a răspuns:

Incurajare, incredere si optimism!
E evenimentul in care cel mai bun prieten al meu, Iisus, a garantat ca e doar o chestie de timp pana ce raul nu va mai fi la putere.
Invierea imi aduce aminte ca am NU o religie, sau niste ritualuri la care sa ma duc, ci un prieten viu, la care am acces direct. Un prieten mai apropiat decat gandurile mele, care ma iubeste si care ma ajuta sa inving raul din inima mea si ma umple cu dragostea Lui sa o pot da mai departe! Uneori reusesc!

| T30D0RA a răspuns:

Este o sarbatoare care ne lumineaza constiinta si ne aduce pace in suflete. Pentru mine Sarbatoarea Invierii inseamna mai mult decat o zi oarecare, o zi in care Iisus Hristos a murit pentru noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

astept cu nerabdare pastele si craciunul.
apar sticlele cu cola de 2. 5 l