| AvalohAlyn a întrebat:

Ce studii sau ce pregatire trebuie sa ai ca sa fii receptioner la un hotel?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Cu atât mai bine poți avea și curs de Curs Receptioner de Hotel
Dar ca studii în general Nu prea se cere teoretic facultate dar totuși dacă o ai e indicat acum în 2015 să ai Facultatea de Business și Turism sau Alimentație și Turism. Oricum orice facultate este bine venită. Conteză ca și studii superiore. Dar cu atât mai mult aceea care am menționat-o mai sus. Dacă mai ai și master e și mai bine.
Cursul de calificare este destul de eficient.
Vezi http://www.romanialibera.ro/......lui-186725
Trebuie să știi 2 limbi străine fluent sau măcar una Engleza.
Este practic în avantajul lor să angajeze oameni licențiați (cu facultate) care să fie încadrați ți pe posturile celor cu studii medii (liceale), pentru a nu le oferi recompensele salariale care le merită, dar în același timp, "se fac" și cu oameni valoroși în firmă.

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

De fapt, nu ti se cere nici o pregatire. Trebuie sa te vrea patronul. Limbile straine si liceul constituie un avantaj pe piata. Daca esti hotarat sa mergi in directia asta, poti sa faci Facultatea de Geografie urmata de masterat in Turism. Dar nu iti garanteaza nimeni ca te va prefera un patron de hotel. Majoritate intreprinderilor hoteliere au un singur hotel unde patronul isi angajeaza rude sau cunostinte.

| Eastwood a răspuns:

Un curs de receptionez hotelier!winking

| laur_6869 a răspuns:

2 limbi straine sau doar engleza si liceul terminat funda?