| Sabry16 a întrebat:

Ce sunt asezarile umane?

Răspuns Câştigător
| Lhurricane a răspuns:

Asezarile umane se impart in doua mari categorii: sate si orase

Orasul este o forma de organizare, inzestrare si utilizare a unui teritoriu in scopul concentrarii, transformarii si redistribuirii produselor necesare intretinerii, recreerii si progresului unei populatii de pe teriorii diferite ca intindere iar satul in general o populatie mai putin numeroasa.gradul de dotare cu unitati edilitar- sociale, culturale si de invatamant a satului comparativ cu orasul este mai scazut. fizionomia specifica a satului data de o structura in general mai putin compacta a locuintelor in vatra, predominarea imobilelor cu un singur nivel si retea de drumuri de categorie slaba si mediocra.

6 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Oameni și locuințele acestora pe un anumit teritoriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. ai 3 ani de nu sti? raised eyebrows
2. raspuns: Locul in care oamenii isi pot desfasura activitatile de zi cu ziwinking

| Vektor a răspuns:

Gzus christ.

catune, sate, comune, orase, municipii, metropole, capitale*.

| an0therkid a răspuns:

Locul in care oamenii isi pot desfasura activitatile sociale, politice, economice

| SLS a răspuns:

AȘEZÁRE, așezări, s. f. 1. Acțiunea de a (se) așeza și rezultatul ei. 2. Loc unde se află (stabilit) cineva sau ceva. ♦ Grup de locuințe, de construcții care alcătuiesc un mediu de viață umană. 3. (Rar) Mod de organizare (socială). — V. așeza.

| lisylsy a răspuns:

Asezarile umane sunt in principal satele si orasele, Mai multe informatii gasesti aici:
http://www.e-referate.ro/......03-18.html