| alina0 a întrebat:

TPU! Sambata viitoare este olimpiada de geografie faza judeteana, si am de rezolvat subiectul de anul trecut si este intrebare care suna asa : Relieful judetului Brasov este dominant montan si de podis, insa densitatea populatiei este superioara densitatii medii a populatiei Romaniei. Explicati acest fapt. Noi inca nu am ajuns cu materia la asezarile umane, si chiar nu stiu sa raspund.
Multumesc mult! Dau funda!:*

Răspuns Câştigător
| Sebastian11x1 a răspuns:

Responsabil este nicolae ceausescu, cel care a construit an jud brasov multe fabrici si uzine, unde a adus muncitori din toate zonele tarii, care s-au stabilit acolo, au facut copii...etc.ai anteles ceva? e legat de dezvoltarea economica