| anonim_4396 a întrebat:

Ce sunt marcile lexico-gramaticale? La fiecare demonstratie profa imi spune ca am uitat de marcile lexico-gramaticale.

Răspuns Câştigător
| Neimportant a răspuns:

Eul liric este vocea autorului în operele aparținând genului liric și poate fi identificat la nivelul mărcilor lexico-gramaticale: verbe și pronume/adjective pronominale la persoana I sau a II-a (eu, mi, imi, mea, cant, vreau etc). Chiar și interjecțiile pot fi mărci ale eului liric. Puteai sa cauti si pe net.

4 răspunsuri:
| MâţaD a răspuns:

Prezenta verbelor si pronumelor la persoanele I si aIIa, singular si plural.

| CEA a răspuns (pentru Neimportant):

Am cautat, dar nu am gasit. Multumesc.

| Oana_Wanda_1991 a răspuns:

Verbe de persoana I (am rugat, voiam)persoana a doua(plecasesi, sa pleci)pronume la pers a II a(te)...propoziti interogative (de ce- ai plecat?)..propoziti excamative(nu te-ai uitat o data inapoi!)

| Daniel_Narcis_1974 a răspuns (pentru Neimportant):

Multumesc pentru raspuns