| Andreea0612 a întrebat:

Care este diferenta dintre marcile lexico-gramaticale ale subiectivitatii si marcile lexico-gramaticale ale eu-lui liric?

1 răspuns:
| FlaviaC a răspuns:

Da-mi voie sa te luminez.
Marcile lexico-gramaticale ale subiectivitatii se refera la constructii de tipul "Dupa parerea mea.","Eu consider.",dar pot fi privite si din alte perspective, precum"El credea.", sau"Dupa parerea lui.", pe cand marcile lexico-gramaticale ale eului liric se pot referi doar la constructii la persoana intai, ca exemplu fiind "Eu cred.","Eu alergam."etc.
Sper ca te-am ajutat!