| Mihaela13 a întrebat:

Cine imi spune si mie despre marcile lexico-gramaticale?

Răspuns Câştigător
| IndescribableChild a răspuns:

Pai: Cand ai zis marcile lexico-gramaticale te-ai referit la cele ale e-uli liric.
Daca vrei sa formulezi frumos intr-un enunt poti sa scrii cam asa.
"Marcile lexi-gramaticale ale e-ului liric in (mentionezi poezia) sunt: prezenta pronumelor personale si ale verbelor la persoana I si a II-a singular si plural (dai exemple ca "-te" "ai oprit"), adjective pronominale posesive (exemple. "mea" ps:sa determine un substantiv. Doar asa poate deveni adj.), pronume reflexive (ex. "-mi").

P. S Exemplele date sunt aleatorii si nu fac parte din nici o opera. Tu cand scrii argumentul despre marcile lexico-gramaticale faci referinta strict la exemplele din text.

Succesuri, IndescribableChild kiss

| Carlan_Andrei_1999 a răspuns (pentru IndescribableChild):

Mersi si mie ai explicat super

3 răspunsuri:
Alte răspunsuri