| Daraba_Ilinca_1996 a întrebat:

Salut,ce sunt marcile lexico gramaticale?

Răspuns Câştigător
| mircea_8413 a răspuns:

Eul liric este vocea autorului în operele aparținând genului liric și poate fi identificat la nivelul mărcilor lexico-gramaticale: verbe și pronume/adjective pronominale la persoana I sau a II-a (eu, mi, imi, mea, cant, vreau etc). Chiar și interjecțiile pot fi mărci ale eului liric. Puteai sa cauti si pe net.
Funda?

1 răspuns:
| Sn4k3 a răspuns:

Pronume/verbe la persoana I si a II-a, substantivele in vocativ. Daca scriai asta pe google iti dadea si nu mai trebuia sa astepti.