| mitamita123456789 a întrebat:

Ce sunt plantele melifere?

3 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

Plantele melifere sunt plantele care produc nectar și sunt vizitate de albinele care transformă nectarul în miere. În general toate plantele care sunt polenizate de către insecte produc nectar, pentru a le atrage.

| smileツ a răspuns:

Sunt acele plante care au dezvoltat o relatie de SIMBIOZA alaturi de insectele polenizatoare.
In aceasta relatia simbiotica Insecta polenizatoare primeste polen si nectar, iar planta beneficiaza de polenizare incrucisata,
In natura acesta nu e un fenomen izolat, il intalnim din strafundurile oceanelor pana in inaltul muntilor

Voi enumera cateva astfel de relatii de simbioza:

Fructele pomilor sau ale plantelor :
Este o metoda inteligenta a plantelor si pomilor de a-si imprastia samanta oriunde, omul sau animalul este tentat sa consume acel fruct, insa fructul poarta in sine samanta plantei respective, care este eliminata dupa un anume timp si beneficiaza si de un ingrasamant consistent, suficient ca sa ii asigure o parte din nutrienti acelei plante in dezvoltarea sa.

Chiar si relatia dintre om si albina poate fi una simbiotica, albina primeste din partea omului adapost si ingrijire iar omul primeste mierea dulce a acestora in schimb
Sper sa te fi ajutat >big grin