| papuciirupti a întrebat:

Ce tehnici de a memora mai usor folositi/cunoasteti?
vreau sa invat pentru bac intr-un un timp relativ mai scurt cu o consistenta buna, nu papagal...

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mult exercitiu (cu cat inveti mai mult, cu atata memoria este mai buna) si multa concentrare (ca sa inveti repede, trebuie sa te concentrezi strict pe invatat, sa nu fii intrerupt de telefon, sa nu te uiti la Tv sau pe Facebook, sa nu faci pauze inutile)

| jocker007 a răspuns:

Poti sa folosesti si tehnica tehnicilor de invatat ca daca nu te straduiesti degeaba.Mai ales cacaturile alea de esee la romana ca mi-o mincat zilele stiam 20 de esee a cate 2 pagini jumate fiecare si pentru ce dracu nu ma mai intreaba nici naiba de ele.Sub 3 la romana e o prostie in rest e frumos.Eu n-am folosit nici-o tehnica nici nu prea cunosc.

| alinutastraub a răspuns:

Pai trebuie sa gandesti logic sa stii ce inveti de ex: un triunghi echilateral sa te gandesti ce inseamna ca are toate laturile egale? asta e egala cu asta si cu asta sa iti imaginezi totul in minte.

cam ciudat exemplul dar invata logic nu ca papagalul.